Президентът Румен Радев провежда консултации с парламентарно представените партии за състав и ръководство на Централната избирателна комисия. Те започнаха точно в 14:00 часа и продължават и в този момент. В началото от ГЕРБ разкритикуваха промените в Изборния кодекс, както и начина, по който администрацията на държавния глава е организирала избирането на състава и ръководството на ЦИК.
Според тях не трябвало първо да има консултации, а чак след това изслушване на кандидатите. Но на ГЕРБ много ясно им беше обяснено, че няма как първо да се проведе изслушването, без да е ясно кои са хората, които се предлагат от партиите.
Ето как им отговори президентът:
„Мястото за тези аргументи е в пленарна зала. Аз изпълнявам закона такъв, какъвто е. Ние можем да дебатираме много, но по някое време трябва да отидем на избори. Това, което е написано, така го изпълняваме. Може да има някакъв резон, но вие ще се съгласите ли, че трябва да има партия без представителство в Централната избирателна комисия. Сигурно има по-добри методи някъде, но така е в закона. Няма да избирам аз. След като не сте ме посочили в закона, няма да го избирам аз. Точно вашата партия прави внушения, че Радев се готви да назначава ЦИК и да овладее Комисията. Ето сега вие избирате ЦИК и ръководство. Ако не можете да го изберете, ще има жребий. Ако си мислите, че като най-големите имате феодални права върху ЦИК, това не е така. Затова е ЦИК и никой няма право на собственост върху нея.“
От своя страна Десислава Атанасова обяви следното:
„Ролята, която ви отреди законодателя, не ви съответства, защото така изглеждат консултациите при един областен управител. Затова тази процедура досега се провеждаше в парламента. До този момент квотата на ГЕРБ в ЦИК не е предполагала мнозинство и няма някой на тази маса, който да не го знае. С изработването на този Изборен кодекс лишихме партиите, представени в ЕП, за които също са гласували български граждани, да имат свои представители. Ние все още мислим, че в парламентарната република все още има значение вотът на партиите и тяхната тежест. Именно заради това не сме съгласни с разпределението, но такъв е законът. Да получим мястото на председател на ЦИК.“
На това Радев много ясно напомни на Атанасова, че преди 2014 година отново съставът на Централната избирателна комисия е бил определян на консултации при президента. И тя би трябвало да го знае, защото от много години е народен представител.
След това дебатът се прехвърли върху това кой има право да излъчи председателя на ЦИК. Номинация направиха единствено от ГЕРБ и това е Красимир Ципов, който е бивш зам.-министър на вътрешните работи и дългогодишен депутат.
От „Има такъв народ“ обявиха, че те не спорят за председателското място. Имат номинация за зам.-председател и това е Камелия Нейкова. Тя е дългогодишен юрист и се заминава с изборните процеси от дълго време. Другите предложения са Елка Стоянова, също юрист, и проф. Любомир Гаврилов, математик.
От БСП предложиха за зам.-председател Емил Войнов, а за членове Силвия Стойчева и Цветанка Георгиева.
От своя страна от ДПС направиха предложение за секретар, а „Демократична България“ бяха категорични, че не могат да подкрепят Красимир Ципов за председател на Централната избирателна комисия.
Много остро срещу Ципов се изказаха и от „Има такъв народ! Мутри вън!“. Мая Манолова обяви:
„Г-н Ципов, председател на ЦИК, е обида за българските граждани. Той се провали и неговите началници в борбата с купуването на гласове. Апелирам към останалите формации да направят предложения за председател на ЦИК. Ние правим предложение за член на Централната избирателна комисия и това е зам.-председател Росица Матева. Тя има професионална биография, свързана с произвеждането на избори от най-ниското до най-високото ниво. В момента тя е председател на Обществения съвет към ЦИК. Това е единственият орган, който направи кампания, свързана с машинното гласуване.“
Манолова призова „Има такъв народ“ да предложат също председател на Централната избирателна комисия, но те не го направиха. Така според текстовете на Изборния кодекс Ципов остана единственият вариант.
„Не може да оставим ЦИК да бъде оглавена от фигура като г-н Ципов“, беше категоричен Христо Иванов.