При закриването на специализираните съдилища около 200 дела ще започнат отначало

0
137
Правосъдие
Правосъдие. Снимка: Pixabay

Около 200 дела с фактическа и правна сложност и доказателства по тях ще трябва да се прекратят и да стартират отначало. До това може да се стигне, ако идеята на „Демократична България“ за закриване на специализираните съдилища се осъществи. Затова информираха Специализирания наказателен съд (СНС) и Апелативния специализиран наказателен съд (АСНС) с изпратена справка до медиите.

В документа се посочва, че не се включват делата, които не представляват фактическа и правна сложност и дела с обем на материалите под 15 тома. Един том съдържа около 100 страници, но обемът му може да достигне и до около 500 страници. Така от справката на двете съдилища излиза, че само в СНС има 127 процеса, а в АСНС други 44 дела. Те са застрашени от прекратяване и рестарт.

Законопроектът за изменение на Закона за съдебната власт (ЗСВ), който предвижда закриването на специализираните органи на съдебната власт и мина на първо четене в Правна комисия на отиващото си 45-от Народно събрание, предвижда механизъм за преназначаване на специализираните магистрати, който крие сериозни рискове. Така например в проекта е предвидено преназначаване на магистратите от СНС и АСНС на длъжността, която са заемали, допреди да започнат да правораздават там. В двете съдилища обаче има много магистрати, които са от по-ниско ниво, преди това са били прокурори или следователи и изрично са преминали през конкурс за назначаването им на тези длъжности.

В същия законопроект е записано, че започнатите дела се продължават от определения съдебен състав – но само “ако съдията е запазил качеството си на такъв”. Това означава, че почти всички висящи дела, освен тези, които в частност в АСНС вече са обявени за решаване, ще бъдат напълно занулени и ще бъдат разпръснати по съдилищата. Шансът да са продължени от същия състав, в който влизат и съдебни заседатели, е почти невъзможно.

Напълно наново ще трябва да започнат и процеси като тези, намиращи се в момента в СНС срещу олигархичните фамилии Баневи и Арабаджиеви. Припомняме, че във връзка и с двете дела се наложи обвиняемите Евгения и Николай Баневи, както и Маринела и Ветко Арабаджиеви да бъдат екстрадирани, за да бъдат изправени пред българското правосъдие, от други държави. Пред прекратяване на всички действия по съдебното следствие ще се окаже и мегапроцесът КТБ, обвинителният акт е в обем от около 15 000 страници и беше представян в съдебна зала с месеци.

От нула ще започнат и делата срещу бизнесмена Миню Стайков за продажбата на акцизни стоки без бандерол, данъчни престъпления, пране на пари, както и злоупотреба със средства от европейски земеделски фондове. Такава ще е съдбата и делото срещу братята Атанас и Пламен Бобокови, подсъдими пред СНС за тоновете опасни боклуци, които бяха открити на територията на цялата страна.

Десетки дела за организирани престъпни групи, сред които популярни имена са тези на Камен Балбузанов – Куката, синът на легендарния кримигерой Йосиф Йосифов (Костинбродския) – Иван Йосифов, който бе осъден от СНС по две дела. Едното беше като ръководител на престъпна група, която в рамките на дейността си подготвяла покушения над прокурори и полицаи, за наркотрафик, както и срещу друг от популярните лица на ъндърграунда – Стефан Гевгелийски, подсъдим за поредица престъпления, в това число и наркотрафик. Отначало ще започне и делото „Октопод“.

В списъка на СНС и АСНС се разбира, че пред двете съдилища има дела с по над 200 тома, такива за данъчни престъпления за над 2 600 000 лева, с десетки свидетели и вещи лица само в един процес, за трафик на стотици килограми наркотици, респективно – с неизброим брой пострадали и страни в процеса.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments