Съдът даде ход на делото за пътя до летните сараи на Ахмед Доган в парк „Росенец“. То е заведено от собственици на имоти, които са засегнати от приетия на 28 април 2020 година Подробен устройствен план от Общинския съвет в Бургас. Гражданите обжалват това решение на местния парламент и ако успеят да спечелят битката в съда пътят ще остане публична общинска собственост.
По време на заседанието юристите на Общинския съвет и на Общината твърдяха, че жалбите на собствениците са недопустими, защото решението на приемането на ПУП-а така или иначе е било отменено от местния парламент с неговото решение от месец юли 2020 година. Така за тях на практика предмет на делото няма. Не на същото мнение бяха адвокатите на жалбоподателите, както и третата конституирана страна по това дело, а именно компаниите „Хермес Солар“ и „Стрейтлайн“.
Както Искра.бг вече ви съобщи именно тези две фирми обжалват решението на Общинския съвет от месец юли, с което беше отменено скандалното гласуване от 28 април 2020 година. Следващото заседание по това дело е насрочено за 17 май. Така все още има реална опасност „Хермес Солар“ и „Стрейтлайн“ да спечелят делото и пътят отново да премине в частни ръце.
Днес на заседанието отново присъства общинският съветник Константин Бачийски, който първи се възпротиви на скандалното решение на местния парламент в Бургас от 28 април миналата година. Оттогава до ден-днешен Бачийски остава твърд в позицията си в защита на обществения интерес по случая с пътя до летните сараи на Доган в парк „Росенец“.
На въпрос на Искра.бг дали днес Общинският съвет и Общината са защитили общественият интерес Бачийски отговори така:
„Моите очаквания бяха, че Община Бургас ако иска да защити интереса, би трябвало да признае жалбата, на базата на която се обжалва ПУП-а. Да се съгласи с нея. Но Община Бургас подходи до някаква степен йезуитски. На другите си дела те не се възползваха от най-важния си коз – да поискат от съда да се произнесе по незаконосъобразност, то тук можеше да признаят претенцията на жалбоподателите. Но в случая те не признаха тази претенция. Базираха се на оттеглянето на решението. Но както бяхме казали и по-рано, още лятото, когато Общинският съвет оттегли това решение, ние казахме, че има оставени пробойни и пропуски, които въпреки опитите ни да запушим, Общинският съвет не ги прие. И така – позовавайки се на него, оставаме във висящо положение за крайния изход – дали пътят ще остане общински, или ще премине в частни ръце. Затова аз не виждам лично Община Бургас да прави всичко възможно да запази този път като общински, въпреки че в публичното пространство, за пред хората се правят едни действия, които казват – ето, ние си оттеглихме решението. Но практически и юридически Община Бургас не дава всичко от себе си.“
Бачийски подчерта, че следващата седмица има друго заседание, в което Община Бургас има възможност да си поправи собствената грешка. Тя може да поиска от съда да направи инцидентен контрол за обявяване на нищожност на решението от 28 април 2020 година, с което започна сагата „Росенец“.
„Искрено се надявам и призовавам Община Бургас този път да се възползва от това свое право, за да може веднъж завинаги казусът с пътя в Росенец да бъде решен и то в полза на обществото, а не в полза на определени частни фирми и на приятелите на сараите. Но, както виждате, борбата за Росенец и за държавата е една продължителна война. Това не е да дойде човек веднъж или два пъти, да се снима, да си направи селфи и да си тръгне. Тази борба продължава вече повече от година и хората, които наистина желаем да има промяна, да има справедливост, да бъде защитен общественият интерес, сме тук заседание след заседание, ден след ден, месец след месец, година след година. И няма да се откажем, докато не стигнем докрай да защитим обществения интерес“, категоричен беше Бачийски.