Когато руската ваксина Sputnik V бъде разпространена в страните по света, стотици милиони дози ще пристигнат с етикет “Произведено в Китай”, пише “CNN”. Китайските компании са постигнали споразумения през последния месец за производство на над 260 милиона дози руска ваксина Sputnik V, която е одобрена за употреба в повече от 60 страни, включително голям брой развиващи се страни като Мексико, Индия и Аржентина. Сделките са символ на това как международните цели на Китай и Русия за ваксиниране са все по-хармонизирани, тъй като подпомагат развиващите се страни, пренебрегвани от традиционните им западни партньори, които са обвинени в трупане на дози ваксини.
Изследванията на университета Дюк показват, че докато някои страни, като Канада, Великобритания и Нова Зеландия, са закупили достатъчно ваксини, за да покрият населението си повече от три пъти, по-голямата част от държавите са получили дози за едва половината от своите граждани, включително някои от страните, най-силно засегнати от COVID-19.
Бобо Ло, експерт по отношенията между Китай и Русия и бивш заместник-ръководител на мисията в посолството на Австралия в Москва, заяви, че и Москва, и Пекин виждат възможност за геополитически дивиденти в пандемията, спечелвайки благосклонност и влияние за своите автократични системи. Той каза:
“За тях е полезно да отбележат, че Западът е егоистичен в ограничаването на разпространението на ваксини в развиващите се страни.”
И допълни:
“Това е наистина е удобен прочит на случващото се както за Пекин, така и за Москва.”
Има и по-тъмна страна на сътрудничеството между Москва и Пекин във връзка с ваксините. През последните месеци усилията на Русия за дезинформация се опитват да подкопаят доверието към ваксините в САЩ и Великобритания, като тези, направени от Pfizer и AstraZeneca, смята Джудит Туиг, професор по политически науки в Университета на Вирджиния в Британската общност.
Китай направи същото, като държавните медии обобщават за смъртни случаи от американски и европейски ваксини.
Бившият дипломат Ло каза, че както Русия, така и Китай имат интерес да дискредитират световния ред, ръководен от САЩ, особено Пекин, който има желание да издигне собствената си репутация и да се рекламира като лидер на глобалния юг. Китай казва:
“Разбираме ви, ние не сме имперска сила като западните сили … ние сме просто тук, за да помогнем.”
В търсене
Русия беше първата страна, която обяви, че е произвела жизнеспособна ваксина срещу COVID-19 през август 2020 г., наречена Sputnik V, след като историята на страната направи сателитно изстрелване през 1957 г. Първоначалните съмнения относно нейната ефективност бяха смекчени от проучване, публикувано в Lancet през февруари, което установи в предварителните резултати, че ваксината има 91.6% ефективност.
Сега стотици милиони дози руска ваксина Sputnik V, заедно с китайските изстрели Sinovac и Sinopharm, си проправят път по света, въпреки че само Sinopharm е приета в инициативата на Световната здравна организация COVAX. Нито Sputnik, нито Sinovac са одобрени от СЗО.
В Латинска Америка, традиционно зона на американско влияние, страни като Аржентина и Чили изкупуват голям брой руски и китайски изстрели, за да запълнят пропуските в пускането на имунизационните си програми.
Според архивите на университета Дюк за доставките на ваксини Аржентина е поръчала 30 милиона дози руска ваксина Sputnik и 4 милиона дози Sinopharm. Към днешна дата Аржентина не е успяла да сключи сделка за американската ваксина Pfizer, въпреки че е поръчала 23 милиона дози от изстрела на AstraZeneca.
Индонезия, която е дългогодишен съюзник на САЩ в Югоизточна Азия, се обърна към Китай, за да поръча повече пратки на Sinovac, след като поръчката на AstraZeneca беше забавена с една година поради избухването на пандемията в Индия, съобщава държавната агенция “Антара”. Към днешна дата Индонезия е закупила повече ваксини Sinovac от всяка друга държава, поне 125 милиона дози, според данни на университета Дюк.
Вторият по големина купувач на Sinovac е Турция, „критичен регионален партньор“ за САЩ, според Държавния департамент. Турция закупи 100 милиона дози от имунизацията, произведена в Китай, и започна да прилага първите дози през януари. Освен това отне още четири месеца, за да пристигнат произведените в САЩ дози на Pfizer. Анкара дори изпрати стотици хиляди свои излишни дози Sinovac от лекарството в Либия.
През февруари Руският фонд за директни инвестиции (RDIF) заяви, че има заявки за повече от 2,5 милиарда дози от ваксината Sputnik V. В същото време Sinopharm посочи, че е получила поръчки за 500 милиона дози, според държавния таблоид Global Times. Междувременно от Sinovac се искаше да достави 450 милиона дози и планираше да прехвърли технологията за производство на лекарството в 10 страни, за да подпомогне бързото му пускане на пазара, предаде “Ройтерс”.
Повечето доставки на ваксини за Русия и Китай са продадени, а не са дарени, но анализ на Think Global Health установява, че 63 от 65-те страни, в които Пекин е дарил ваксини досега, са част от подписаната от Си Дзинпин инициатива “Пояс и път”.
Китай не просто произвежда собствени ваксини, държавата помага и за производството на руските имунизационни дози. До 19 април три частни китайски компании са сключили големи сделки с руския RDIF за производство на 260 милиона дози от ваксината Sputnik V – 60 милиона от компанията Shenzhen Yuanxing Gene-tech Co, 100 милиона от TopRidge Pharma и 100 милиона от Hualan Biological Bacterin Inc, според Global Times.
Сделката е частично резултат от неадекватен производствен капацитет в Русия. През януари RDIF предупреди за закъснения до три седмици за страните, чакащи дозите си.
Способността на Китай да произвежда ваксини за други страни, включително Русия, се дължи отчасти на това, че огнището на COVID-19 е почти напълно контролирано в границите му и бързото надграждане до производствения капацитет на страната.
През март Sinopharm обяви планове за създаване на до 3 милиарда дози от ваксината годишно, което го прави най-големият производител на коронавирусни ваксини в света, според държавни медии. Sinovac заяви, че се стреми да увеличи годишния си капацитет до 2 милиарда.
Междувременно Русия е принудена да прекрати сделки с международни доставчици, за да постигне целите си за доставка за Sputnik – през април RDIF обяви, че 20 производители в 10 страни ще правят дозите.
Невероятно партньорство
През миналия век между Китай и Русия имаше студени отношения, въпреки че и двете бяха големи азиатски държави с дълга история на комунистическо управление. Имаше гранични сблъсъци, политически заложници и известна дългогодишна хладина между руския лидер Йосиф Сталин и китайския Мао Дзедун.
През последните години при президентите Си Дзинпин и Владимир Путин обаче двете държави развиха здрава връзка помежду си, изградена върху взаимните геополитически интереси. През 2019 г., на фона на нарастващото търговско напрежение между Пекин и Вашингтон, Си определи Путин като своя „най-добър и приятен приятел“, докато Путин каза, че отношенията им са на „безпрецедентно ниво“.
Пандемията от COVID-19 допълнително укрепи тези връзки, като руският посланик в Китай Андрей Денисов заяви през април 2020 г., че двете страни ще се борят с общия враг „ръка за ръка“. „Както направихме през Втората световна война“, каза той.
В своето становище в China Daily на 7 април посланикът на Китай в Москва Джан Ханхуей каза:
“Колкото повече се променя светът, толкова по-хаотичен е и толкова по-значимо е голямото приятелство между Китай и Русия.”
Сътрудничеството предизвика нарастваща загриженост у някои западни лидери.В свое изказване на 25 март френският президент Еманюел Макрон предупреди Русия и Китай да използват ваксините си, за да окажат влияние върху развиващия се свят, в “световна война от нов тип”.
Томас Болики, директор на Глобалната здравна програма към Съвета за външни отношения, заяви, че много развиващи се страни са „отчаяни“ от ваксините. Но Болики подчерта, че макар да има известна загриженост от правителството на САЩ относно политическо влияние, което Китай и Русия може да получат от внедряването си, в края на деня „светът се нуждае от повече ваксини“. Той беше категоричен:
“Единственото ми притеснение във връзка с китайската и руската ваксина е, че те все още не са публикували основните данни от клиничните изпитвания, за да оценят тяхната безопасност и ефективност.”
Бившият дипломат Ло каза, че е трудно да се разбере дали близостта ще остане в дългосрочен план, тъй като сега и Си, и Путин се събират от нарастващата западна опозиция срещу техните правителства. От встъпването в длъжност на президента Джо Байдън САЩ все повече се фокусираха върху изграждането на коалиции от приятелски държави, които имат цел да окажат натиск върху Пекин и Москва. Той каза:
“За момента САЩ са толкова очевидна и безпрецедентна опасност както за Москва, така и за Пекин.”
Имунизационна дипломация
Китай и Русия отрекоха да се занимават с ваксинална дипломация. По време на среща с руския външен министър Сергей Лавров на 23 март китайският външен министър Уанг Йи заяви, че и двете страни са ангажирани с „хуманитарна работа“. Уанг подчерта:
“За разлика от някои големи държави, които съхраняват ваксините за свои интереси, ние искаме да видим повече хора имунизирани. Надеждата ни е светът да победи пандемията възможно най-скоро.”
“За Китай и Русия нашият избор не е да облагодетелстваме само себе си, а по-скоро да помогнем на целия свят.”
Туиг от Университета на Британската общност на Вирджиния заяви, че Китай и Русия знаят, че имат много ограничен прозорец, в който да предлагат ваксините си на развиващите се страни, преди западните държави да наваксат.
Някои световни лидери вече повдигнаха въпроси относно мотивацията на Русия зад бързото пускане на ваксината Sputnik в развиващите се страни. На пресконференция през февруари председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви:
“Все още се чудим защо Русия предлага теоретично милиони и милиони дози, като същевременно не напредва достатъчно във ваксинирането на собствения си народ. Това е въпрос, на който трябва да се отговори.”
Към днешна дата само 5,9% от населението на Русия е напълно ваксинирано. Китай заяви, че е усвоила над 300 милиона дози от ваксината към 7 май, но не е ясно колко от тях са първи или втори изстрел.
Дори ако Русия и Китай могат да работят бързо за ваксиниране на развиващия се свят, някои експерти се съмняват, че усилията им ще имат желаното дългосрочно политическо изплащане.
Туиг каза, че глобалното пускане на пазара все още е в зародиш и всякакъв брой събития, включително тези на Байдън да се откаже от патентните закони за ваксини, могат да променят сегашния пейзаж на ваксините. В края на пандемията тя каза, че повечето нации вероятно са ваксинирали популациите си с различни ваксини от редица страни. Туиг каза:
“След година-две или три оттук на местата, където Русия или Китай са стигнали там първо, не мисля, че някой ще запомни.”