Служебният финансов министър Асен Василев вижда в Приходната агенция /НАП/ системно бездействие. По думите му 10 милиарда лева са били отписани и няма какво да се направи за тях. Това е голям проблем. Въпреки това по-интересни били другите 10 милиарда лева – просрочени задължения с недостатъчно обезпечение. Според министъра за тях може да се направи нещо и там може да има длъжници от типа фирми с източване, трудно събираеми, както и фирми, които и днес работят и получават бюджетни средства.
От Агенцията правят преглед на фирми, които получават голям държавен ресурс, посочи още министър Василев. По думите му там също има голяма концентрация.
„Миналата година 13-14 фирми са получили над 3 млрд. лева. Тази година – към април, имаме четири фирми, които са получили 1,5 млрд. лева. Тези фирми се гледат като рискови. Започват проверки. Когато имаш такъв голям ползвател на обществен ресурс, трябва да направиш добър контрол по веригата.“
Започнал е анализ на касовите наличности по фирмите, съобщи Василев за „БНР“.
„По предварителна информация има огромни касови наличности – това са пари, които фирмата не държи в банка, а твърди, че държи в сейф. Говорим за милиарди… Ако е вярно купуването на гласове, вероятно това са парите за корупционен и тъмен бизнес. Ако тези пари ги няма в касата, първият въпрос към тези фирми е къде са парите… Става дума за сериозен ресурс, по който най-вероятно се е случвала корупцията и купуването на изборите.“
Василев мотивира решението да назначи Румен Спецов за директор на НАП така: „Ако искаме да изчистим НАП и да започнем да си събираме течовете в системата, човекът, който е работил точно това, е най-подходящият. Трудно е да се намерят хора, които познават системата и не са зависими от нея.“
Финансовият министър разкри, че се работи за преориентиране на мерките към това да се помогне на бизнесите да преодолеят липсата на средства и те по-бързо да започнат да генерират приходи. Той коментира още: „От гледа точка на състоянието на бюджета като цяло приходите вървят по план. Има малко изоставяне на приходите от акцизи в Агенция „Митници“, които се надяват да наваксат. От гледна точка на разходната част на бюджета за момента също се движим по план. Като една голяма част от възможността за преструктуриране на бюджета, за да се използват разходи за цели, които не са залегнали в оригиналния бюджет, който е приет в Народното събрание, са изхабени първите четири месеца на годината. Както знаете и мярката „60/40“ и парите за пенсиите април и май не бяха направени чрез актуализация на разходите, а чрез преструктуриране. Ние успяхме да намерим резерви, така че 50 лв. за пенсионерите продължават.“