Австралия обяви, че възнамерява да затвори посолството си в столицата на Афганистан Кабул в петък тази седмица, тъй като изтеглянето на международните войски продължава. В изявление Канбера обясни, че обстановката там става все по-несигурна и опасна. Австралийските дипломати ще посещават Афганистан редовно, но ще бъдат базирани в други части на региона, предава „BBC“.
Съществуват опасения, че изтеглянето на оглавените от САЩ военни сили на НАТО може да тласне Афганистан отново към широкомащабна война. Миналия месец американският президент Джо Байдън заяви, че американските войски ще напуснат страната до 11 септември, след 20 години активно военно присъствие в Афганистан. „Време е да сложим край на най-дългата война с участието на САЩ.“, обяви той.
Понастоящем най-малко 2500 американски военнослужещи са част от 9600-членната афганистанска мисия на НАТО. През последните две години Австралия намали броя на членовете на своите войски в Афганистан от над 1500 на около 80. Представители на САЩ в НАТО наскоро заявиха, че до момента екстремисткото ислямистко движение на талибаните, не е изпълнило ангажиментите си за потушаване на насилието в размирния район.
Австралия остава ангажирана
Австралийското изявление по случая бе публикувано съвместно от премиера Скот Морисън и външния министър Марис Пейн по-рано днес. „Ще затворим сградата на посолството си на 28 май 2021 г.“, гласи част от документа, добавяйки: „Австралия очаква, че тази мярка ще бъде временна и че ние ще възобновим постоянното си присъствие в Кабул, когато обстоятелствата позволят. Австралия остава ангажирана в отношенията си с Афганистан, затова ще продължим да подкрепяме стабилността и развитието там съвместно с други нации.“ В информацията не се казва къде конкретно в региона ще бъде преместено седалището на австралийските дипломати.
В споразумение, подписано през февруари миналата година, се твърди, че САЩ и техните съюзници от НАТО ще изтеглят всички свои войски в срок от 14 месеца, ако талибаните изпълнят обещанията си, включително да не позволят на „Ал Кайда“ или други военни активисти да действат агресивно в райони, които те контролират, както и да продължат участието си в националните мирни преговори. Като условие за започване на преговорите с афганистанското правителство, талибаните поискаха в замяна освобождаването на хиляди свои хора, задържани като затворници. Въпреки че след изясняването на условията групата действително прекрати атаките си срещу международните сили съгласно клаузите на историческото споразумение, тя продължи да действа в противовес на разпоредбите на афганистанското правителство.
По-рано този месец 60 души, предимно момичета, загинаха при експлозии на територията на средно училище в Кабул. Засега никой не е поел отговорност за нападението в Дащ-е-Барчи, район, който е известен с това, че често е мишена на ислямистки активисти. Афганистанското правителство обвини открито талибаните за смъртоносната атака, но движението отрече каквото и да било участие.