Практика с фиктивни безработни ощетява финансово държавен фонд

0
88
Пари, пандемия
Снимка: Pixabay

Фирми-нарушители изпробват схеми, с които да източват средства от Държавното обществено осигуряване в съучастие с работниците и служителите си, предават от „БНР“. Периодично стават обществено достояние механизми, с които се ощетяват фондовете в Националния осигурителен институт (НОИ). 

Най-засегнати са средствата във фонд „Безработица“, който по време на пандемията от COVID-19 получи сериозна финансова помощ от страна на държавата. 

Практиката със злоупотребите е съвсем проста. По взаимно съгласие служител напуска работното си място и започва трудова дейност в друга фирма. Там бива съвсем скоро освободен, а причината е съкращение в щата. Лицето се регистрира като безработно и започва да взима обезщетение.

Проблемът идва оттам, че всъщност човекът продължава да работи, просто месечното му заплащане бива дадено „под масата“. Схемата продължава докато изтече срокът на държавната помощ, след което служителят отново бива върнат на договор. Ползите са и за двете страни – работникът взима пари от две места, а фирмата, към която е, пести от осигуровки.

Според Даниела Асенова, директор на дирекция „Осигуряване и краткосрочни плащания“ в НОИ, не може да се говори за бум на подобни уговорки. 

„Ние сме въвели строги контролни механизми, във всички случаи можем да установим лицето кога е било в друго правоотношение, основанието за прекратяване, започването отново на трудова дейност и във всички тези случаи, в които се установи подобно явление, първото нещо, което се прави от органите на териториалното поделение на НОИ, е да се спре производството по отпускане на паричното обезщетение и да се възложат на нашите контролни органи съответните проверки при новия работодател“, поясни още Асенова.

От 1500 до 15 000 лева е предвидената глоба за работодателите, ако се констатира, че са в подобно нарушение. Трудно доказуемо е погазването на закона при счетоводни дейности, както и такива в IT сферата. При тях задълженията на служителя се извършват home office, а проверката изисква да бъде инспектирано работното място.

За 2020 година има над 2600 случая на трудови отношения, необвързани със съответния договор, показват данни на Инспекцията по труда.

По думи на националния секретар на КНСБ Тодор Капитанов взаимоизгодните схеми са примамливи за хората. Изкушаващите облаги обаче подлежат на прекратяване на регистрацията за безработен и санкциониращ период от половин година без право на ново записване в бюрото, каза Десислава Игнатова, началник на отдел „Посреднически услуги“ в Агенцията по заетостта.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments