Пластмасовите играчки: Време ли е да ги намалим?

0
772
Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

Купища от пластмасови играчки заемат място в къщите на много семейства във Великобритания, пише BBC. Ако сте родител, тогава знаете и колко трудно може да се избегне купуването им – било то трактори, къщички за кукли или строителни блокчета.

Индустрията за играчки във Великобритания е огромна – през изминалата година потребителите са похарчили 370 млн. паунда за тях. Природозащитниците обаче алармираха, че това ще допринесе за огромно количество пластмаса, което ще свърши в депата и океаните.

Повече от една четвърт от родителите признават, че изхвърлят играчки, които работят и са в перфектно състояние, показва проучване на Британска фондация. Нейни представители са разговаряли с повече от 2000 души и са обобщили, че децата имат средно по четири играчки, с които никога не са си играли.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

„Дъщеря ми обича пластмасови играчки“

Лорън Тедалди разказа за BBC, че тригодишната й дъщеря Мирела получава много играчки от приятели и роднини.

„Независимо дали става въпрос за Великден, Коледа или рожден ден – винаги има извинение да се купят нови играчки“, каза Тедалди.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

„Опитвали сме да закупим дървени играчки или такива, които са по-трайни и по-добри за околната среда, но моето малко момиче обича пластмасовите. Като повечето деца – колкото по-ярки и по-луди, толкова по-добре“, добавя тя.

Лорън твърди, че редовно дава големи чанти с играчки на магазини, свързани с благотворителност и има политика „една – вкъщи, една навън“.

„Знам, че подобни магазини могат да рециклират това, което не могат да продадат. Не бих хвърлила играчка, дори и да се съмнявам за състоянието й“, заяви още майката.

Благотворителен магазин
Снимка: Wikimedia Common

Могат ли играчките да са екологично чисти?

Не е ясно точно колко от пластмасата, която свършва в депата за отпадъци, е от пластмаса. Според зелените активисти обаче, потребителите могат да помогнат за намаляването на това количество.

Приятелите на Земята смятат, че има начини да се намали закупуването на пластмасови играчки – чрез някакъв вид „библиотеки за играчки“, закупуването на по-малко, заемането на приятели и чрез споделянето им.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

От Грийнпийс Великобритания коментираха за BBC, че не причисляват този вид играчки към „пластмасата за еднократна употреба“, тъй като те могат да се използват отново и отново. По думите им голямо количество от тях могат да се употребяват между 15 и 20 години преди да влязат в потока на отпадъците.

Изработването на играчки от рециклирана пластмаса също може да не е отговорът.

„Рециклираната пластмаса рядко може да бъде използвана в процеса на производството на играчки поради несигурния химически състав на вече обработения материал“, каза Наташа.

„Тя може да съдържа един от хилядите химикали, ограничени съгласно законодателството за безопасност на играчките“, добави тя.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

Всичко е свързано със закупуването на качествени играчки

Отговорът как да се избегне пластмасата може да се крие в закупуването на играчки от устойчиви материали. Има много нови марки в „еко-стил“, които предлагат играчки от устойчива дървесина и рециклирани материали.

Но те могат да бъдат скъпи.

Майката на две деца Рейчъл Локхед разказа, че се опитва да стои настрана от пластмасовите играчки и залага на нови марки, които предлагат „добро качество“ – така тя смята, че те ще издържат по-дълго време.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

Рейчъл твърди, че купува пластмасови играчки, но само втора употреба – главно от Ebay или Gumtree и благотворителни магазини.

„Пластмасата е практичен материал и евтин за производство, така че неизбежно се правят много неща от него“, заяви тя.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

„Закупуването на втора ръка ми спестява много пари“

Бетина Мейдмент се опитва да живее живот без пластмаса. Когато става дума за играчки от този материал, тя споделя, че взима, но само втора ръка.

„Синът ми има мотор за рождения си ден, който не можем да си позволим чисто нов, но втора ръка беше като нов и той го обича“, обясни Мейдмент.

Не само на онлайн магазини и аукциони расте популярността, когато става въпрос за препродажба на играчки. Родители често публикуват реклами в социалните мрежи, предлагащи безплатно играчки или такива на символична цена.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

Колко безопасно е закупуването на играчки втора употреба?

Съществуват известни опасения относно рисковете за здравето при закупуването на играчки втора употреба. Проучване от миналата година показва, че някои от тях не отговарят на най-съвременните изисквания за безопасност.

„Всички стоки, които се купуват втора ръка, нямат същите гаранции за безопасност като новите“, обясни Марк Гардинер от ресорния институт.

„Родителите трябва да преценяват рисковете, особено когато на децата се дават играчки, които са много стари и с времето са се влошили механично“, добави Гардинер.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common

Какво правят компаниите за играчки с пластмасата

Докато потребителите предприемат стъпки за повторна употреба или правилно рециклиране, зелените казват, че производителите и търговците на дребно също трябва да започнат да действат.

Някои компании за играчки предприемат стъпки, за да станат по-устойчиви. Например листата, храстите и дърветата на LEGO са наистина „зелени“ – те са от пластмаса, направена от тръстика. Това е част от обещанието на компанията да използва по-устойчиви материали в продуктите си и опаковките си до 2030 г.

Фирмата за играчки MGA Entertainment, която стои зад „L.O.L Surprise!“, се опитва да намали отпадъците, направени от опаковането на кукли.

Пластмасови играчки
Снимка: Wikimedia Common
Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments