На 27 май: През 1866 г. е създаден ТБЦК, а през 1870 г. Левски се връща в България, за да създаде мрежа от местни революционни комитети

0
1016
ТБЦК
ТБЦК. Снимка: Dimitar Karastoyanov, Public domain, via Wikimedia Commons

На днешния 27 май през 1866 година е създаден Тайният български централен комитет (ТБЦК),  който по-късно става Български революционен централен комитет (БРЦК). Четири години по-късно, през 1870 г., на същата дата Васил Левски преминава от Румъния в България. Разочарован от емиграцията, той се завръща, за да създаде мрежа от местни революционни комитети.

ТБЦК е емигрантска политическа организация, създадена в Букурещ. За ръководител на комитета е избран Иван Касабов, а крайният стремеж е възстановяването на българската държавност. Допуска се тя да е самостоятелна, под зависимостта на Портата или да участва в конфедерация със съседни народи. За постигане на тази цел не се изключва и въоръжено въстание

Когато се връща в страната през 1870 година Левски е съпровождан от Матей Преображенски при обиколката му из Великотърновско, Пловдив, Стара Загора, Карлово и други градове и села в Южна България. 

До края на 1871 година Дяконът създава гъста мрежа от революционни комитети. За столица на ВРО е обявен Ловеч. Ловешкият частен революционен комитет е обявен за централен под името „БРЦК в Българско“. Създаването му е изключително важна стъпка в укрепването на вътрешната комитетска организация. С това осигурява организационно работата си по подготовката на въстанието в страната. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments