Съветникът на служебния министър на здравеопазването проф. Мира Кожухарова е категорична, че нямаме нужда от Национален оперативен щаб. Тя подчерта пред „БНТ“, че през цялото време той не е правел анализи и не е взимал решения. Според нея щабът се е държал като сводка на „Информбюро“.
Кожухарова подчерта, че в Министерството на здравеопазването има достатъчен брой експерти, които са с капацитета да взимат решения за управлението на кризата, предизвикана от пандемията от COVID-19. За нея именно това е била една от основните грешки, защото наистина в началото се е започнало без план. Но след това сме станали свидетели на поредица от политически решения, които са се взимали хаотично. Тя допусна, че експертите изобщо не са били питани по тези въпроси.
Станали сме и свидетели на безкрайна смяна на съвети и на решения. В същото време нито веднъж някой не е излязъл и не е казал, че е било анализирано конкретно нещо, като например разделянето на страната на области. За нея това е било грешка. Тя даде за пример и затварянето на Банско, което също не е било обект на анализ. Ако това беше направено, нямаше след това да бъдат затваряни и области, без да има никакъв резултат от подобни действия.
Кожухарова подчерта още, че липсва текущ анализ на пандемията от коронавирус още от стартирането й през месец март миналата година. Както Искра.бг ви съобщи служебният министър на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров изиска такъв да бъде направен, като ще се търси и причината за високата смъртност у нас. Кожухарова каза още, че именно анализът е начинът да се справим в една такава ситуация и да не бъдат допускани сериозни грешки. По този начин се вижда кои действия са били правилни и кои – вредни.
Тя опроверга изказването на бившия министър Костадин Ангелов, че в момента кризата се управлявала хаотично. Тя го попита риторично да не би да мисли, че след той вече не заема този пост, то хората в министерството са спрели да работят. Напротив, те работят, въпреки че има нов ръководител.
Кожухарова счита още, че е имало забавяне при ваксинирането. За нея е трябвало да се осигури първа доза на всички желаещи в началото 50-60% български граждани, а е било взето решение да се пази втората доза. А в момента сме свидетели на намаляване на броя на желаещите да си поставят ваксина. Сега се правели предимно втори дози на хора, които вече са си поставили първата.