Ел Салвадор е първата страна, която въведе биткойна като официална валута

0
117
Биткойн
Биткойн. Снимка: Pixabay

Ел Салвадор стана първата страна в света, която прие биткойна като законно платежно средство, след като Конгресът одобри предложението на президента Наиб Букеле. С 62 от 84 възможни гласа депутатите гласуваха в подкрепа на нов закон за официалното приемане на криптовалутата, въпреки опасенията за потенциално негативно въздействие върху преговорите за финансовата програма, предоставена от Международния валутен фонд, към която се стреми Ел Салвадор.

Държавният лидер се обяви за използването на електронна валута заради потенциала това да помогне на гражданите, живеещи в чужбина, да изпращат лесно парични преводи у дома. Той потвърди още, че щатският долар също ще продължи да се търгува като законно платежно средство. Използването на биткойна ще бъде по желание за физическите лица и няма да носи рискове за потребителите, твърди Букеле. Правителството заяви, че ще гарантира конвертируемост в долари по време на транзакцията чрез тръст, създаден в Националната банка за развитие „Bandesal“.

Прилагането на криптовалутата като законно платежно средство ще влезе в сила след 90 дни, като обменният курс спрямо стойността на долара е определен от пазара. Според разпоредбите новото платежно средство ще бъде приемано без проблем от всички компании при заплащането за стоки и услуги. Данъчните вноски също ще могат да се плащат по този начин.

Анализатори твърдят, че този ход вероятно ще усложни преговорите с МВФ, при които Ел Салвадор се стреми да получи над 1 млрд. долара. Междувременно стана ясно, че биткойнът се радва на най-добрия си ден от две седмици насам, тъй като стойността му се повиши с 5%, достигайки 35 197 долара.

Парични преводи

Развиващите се икономики, където прибягването до банкови заеми е много по-рядко, отколкото в развитите страни, а гражданите разчитат силно на парични преводи от чужбина, вече са сред челните редици на нациите, които използват активно електронната валута. Измежду тези страни са Колумбия, Индия, Казахстан, Кения, Нигерия, Южна Африка, Украйна и Виетнам.

Експертите предупреждават, че широкото използване на криптовалути може да създаде рискове за икономики, които търгуват с долари, като Ел Салвадор. „Доларизацията и като цяло използването на чуждестранни валути, е основен проблем за макро и финансовата стабилност в много нововъзникващи пазари и може да се влоши значително, ако дигитализацията улесни достъпа до чуждестранни валути. Основната причина за доларизацията е високата местна инфлация, която също може да се влоши, ако дигиталните е валути се окажат инфлационни. “, смята Дейвид Хаунер от „BofA“.

Ел Салвадор разчита до голяма степен на парични преводи, изпратени от граждани, които работят в чужбина. Данните на Световната банка показват, че паричните преводи към страната възлизат на близо 6 милиарда долара или около една пета от БВП за  2019 г., като това е една от най-високите статистики в света. Засега не е категорично ясно обаче каква част от паричните преводи, изпращани до страната, са под формата на биткойни.

На теория криптовалутата предлага бърз и евтин начин за изпращане на пари през границите, без да се разчита на компании за парични преводи, които обикновено се използват за такива транзакции. И все пак, степента на използване на криптовалута за парични преводи в световен мащаб е различна в различните части на света. Конвертирането на местни валути към и от биткойн често разчита на неформални брокери. Цените са нестабилни, а покупките и продажбите, осъществявани по този начин са сложен процес, който изисква технически познания.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments