„Би ли позволил на непознат да отглежда и възпитава твоето дете против твоята воля?!“
Това питат чрез листовките си десетки родители, които се обявиха срещу „Национална стратегия за детето 2019-2030 г.“. Те проведоха информационна акция в Бургас, която имаше за цел да осведоми за новия документ, а замисълът й е след известно време да се организира протест, съпричастен на останалите, които се проведоха днес в различни градове на страната.
Организаторите на акцията са против документа, защото „той представлява нещо като Пътна карта, за грижата по всички социални моменти в социалната политика спрямо децата. И представлява точно стратегия за грижата на децата.“
„Против сме, защото в тази стратегия няма никакво разграничаване кое дете е в риск и кое не е. В стратегията е заложен терминът „Детско правосъдие“, но няма никъде информация какво означава той. Нашите съмнения са, че това ще повлияе към Законодателството и отглеждането на децата ни“, заяви една организаторките на информационната акция.
„Ние искаме да разберем точните изисквания за критериите, по които ще могат да се отнемат децата ни, и да разберем по кои критерии Агенция закрила за детето и всички останали агенции, които са участвали в разработването на стратегията решиха, че ние българското семейство сме толкова лоши и трябва промяна в закона“, добави тя.
„Национална стратегия за детето 2019 -2030 г.“ беше предложена и приета от Държавната агенция за закрила на детето и целта й е да определя държавната политика в социалната сфера. Протест против нея се проведе днес в няколко града на страната, сред които София, Варна, Пловдив, Стара Загора и Велико Търново.
Преди известно време Светият Синод също изрази становище по въпроса:
„Светият Синод подкрепя желанието на държавата да приеме в дългосрочен план нова цялостна национална стратегия за детето, която да залегне в основите на нова национална система за закрила на детето.“
От Министерството на труда и социалната политика (МТСП) и Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД) защитават проекта за „Национална стратегия за детето (2019-2030 г.)“ с твърдението си, че основната цел, която стратегията поставя е всяко дете в България, на всеки етап от детството си, да живее и да се развива в сигурна и насърчаваща развитието му среда.
„Това означава на първо място да се осигури подкрепа за повишаване на капацитета, както на родителите, така и на професионалистите, които работят с децата.“
Поради това социалното ведомство категорично отхвърля отправените „манипулативни“ твърдения, че „държавата противопоставя интересите на децата и родителите“ и налага на семействата „задължителни изисквания, прескачайки ролята на родителите“.
От МТСП и ДАЗД обясняват още, че държавата се грижи за това да подпомага децата и техните семейства, както и да им предоставя ресурси, подходящи условия и среда и възможности за по-качествен живот.
„Родителите са тези, които най-добре знаят от какво има нужда тяхното дете и държавата може да ги подкрепи като мобилизира усилията на държавните институции и гражданското общество. Именно заради това основна цел на проекта на Националната стратегия за детето е да се подобри взаимодействието между институциите в сферите на здравеопазването, образованието, социалната политика и политиката на сигурност“, допълват от социалното ведомство.
Според МТСП целта на стратегията не е да се санкционират родителите, а те да бъдат подкрепени в правилния избор на метод на възпитание. Следващите действия след информационната кампания все още не изяснени.