Съдът в Монтана промени мярката на мъж, обвинен в убийство, от „домашен арест“ в „задържане под стража“

0
139
Темида
Темида. Снимка: Прокуратура

Окръжният съд в Монтана измени мярката на обвиняем за убийство от „домашен арест“ в „задържане под стража“ заради системни нарушения на наложената му забрана да напуска жилището си.

Срещу 66-годишния мъж, с инициали Н. К. Н., се води досъдебно производство за умишлено убийство. За това престъпление законът предвижда наказание „лишаване от свобода“ от 10 до 20 години.

Престъплението е било извършено на 24 февруари. Според събраните досега доказателства в центъра на село Громшин е възникнал скандал между 66-годишния Л. С. и обвиняемия, по време на който първият е стрелял с газов пистолет в лицето на Н. Н. След това между двамата започнала схватка и Н. Н. нанесъл удари с нож на другия мъж. В резултат на получените рани Л. С. е починал, а Н. Н. е бил задържан.

На 26 февруари Окръжният съд наложи на Н. К. Н. мярка за неотклонение „домашен арест“ като се съобрази с представените от защитата му медицински документи за влошеното му здравословно състояние и чистото му дотогава съдебно минало.

В началото на месец юни в Окръжния съд в Монтана е постъпило искане от Окръжната прокуратура за изменение мярката на обвиняемия в „задържане под стража“ заради установени многобройни нарушения на домашния арест. Според представените докладни от РУ на МВР – Монтана на 9 март, 20 май, 26 май и 1 юни т. г. обвиняемият е напускал жилището си, пазарувал в местния магазин и управлявал автомобил като дори при един от случаите му е съставен Акт за установяване на административно нарушение/АУАН/.

Пред съда защитата и подсъдимият заявиха, че нарушенията на наложената мярка са били заради влошеното му здравословно състояние и необходимостта му от лечение в болници и поискаха мярката да не бъде променяна. След като се запозна с наличните доказателства и представените документи съдът уважи искането на прокуратурата.

„Домашен арест“ е мярка за неотклонение, при която е забранено напускането на посочения адрес. За временно напускане на жилището, в което се изпълнява домашният арест се изисква изрично предварително писмено разрешение от съответните органи, както и уважителна причина, мотивира се съдът и наложи на обвиняемия най-тежката мярка за неотклонение. Определението на съда може да се обжалва и протестира в 3-дневен срок пред Апелативния съд в София.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments