В случай, че ТЕЦ „Марица Изток“ 2 не продължи своята дейност след 1 юли, ще последват сериозни катаклизми. Тази констатация само по себе си не дава големи надежди. Това заяви пред „Bulgaria ON AIR“ президентът на КНСБ Пламен Димитров.
Той припомни обещанието на държавния глава Румен Радев, който каза, че служебното правителство, назначено от него, ще направи всичко възможно „в новия регулаторен период ТЕЦ „Марица изток 2″ да има съответния процент участие на регулирания пазар“. По този начин работа ще могат да продължат 2 блока там.
Димитров е категоричен, че най-наложащо е да се разгледат две неща в момента – възможностите на страната ни и залежите и запасите, с които разполагаме. Не по-малко важно е да се обърне внимание на условията, в които България се намира в зелената сделка, подчерта той.
Очевидно е за всички, че държавата не е успяла да прокара своите национални интереси, констатира директорът на КНСБ. В такъв случай тези 55% намаление на емисиите за 9 години няма как да бъдат постижима цел без жертви по пътя към реализирането й.
Жертвите касаят редица въпроси, сред които енергийната и националната ни независимост. Оттам се стига и до работните места в „Марица Изток“ 2. Пряко засегнати от случващото се са 10-12 хиляди души, заети в комплекса. Косвено такива са поне 70 хиляди души, конкретизира Пламен Димитров.
Той подсети, че вече са приети тежките директиви, които ще влязат през 2025 година и тогава сегашните, не по-малко жестоки, ще изглеждат направо смешни. След четири години ще е повече от предизвикателно комплексът да продължи да функционира в сегашния си вид, добави Димитров.
Какво обаче правят политиците? Отлагат нещата в годините и отказват да вземат решение, прехвърлят си отговорността един на друг. За добро или лошо, „без тези ТЕЦ-ове нашата енергийна система все още не е готова да бъде устойчива. Цялата ни енергийна система е в кризисна ситуация.“
Спрямо сезонът, около 40-50% от електроенергията идва от въпросните централи. Имало е случаи през зимата, при които „сме били на ръба“, макар че всички мощности са били задействани.
Президентът на КНСБ пояснява, че всяка година ние плащаме по 600, че и 700 милиона лева на американските централи. Факт е, че ако това плащане спре, те ще фалират. А ние сме плащали емисиите на държавната ТЕЦ, „която бавно стигна 1 млрд. задължение“. Чисто политически погледнато – никой не закача такива тежки проблеми, заключи Пламен Димитров.