Служебният министър на икономиката Кирил Петков съобщи, че са били отпуснати от предишните управляващи 631 милиона лева за ремонт на 400 язовира у нас. Към днешна дата са завършени едва 10. Именно затова Петков отиде на инспекция в някои от ремонтираните съоръжения, за да види тяхното състояние.
Пред „NOVA“ той разказа, че е посетил „Пазар дере“. Там е видял един празен и затревен водоем. За него са били похарчени 2 милиона и 350 хиляди лева. След това той е посетил още два язовира и е видял същото – били са празни, а се водят завършени.
Така се е оказало, че въпреки че парите са платени напълно, фирма „Монтажи“ ги е предала на Държавната консолидационна компания, но от своя страна вече шест месеца не ги е предала за стопанисване на Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“. Докато това не се случва водоемите стоят с отворени винтили, защото трябва да са празни.
Така Петков се е сблъскал със ситуация, при която държавата е платила парите, но язовирите продължават да са празни, защото протоколът не е бил предаден от ДКК, както е трябвало да бъде направено. За служебния министър това е едно съчетание на некомпетентност и безстопанственост.
По думите му както ДКК, така и „Автомагистрали“ са били създадени по един и същи начин, като целта е била да не се обявяват обществени поръчки. Така на практика няма никакъв контрол върху начина, по който се изразходват средствата.
Петков отказа засега да назове имената на фирмите, които са взели парите за ремонтите на язовирите. Причината е, че все още се проверява дали те могат да съдят след това компанията „Монтажи“ за изнасяне на търговска тайна. Но това, което прави впечатление е, че средствата са били дадени само на 6-7 компании. Над 82% от парите са отишли при тях. В същото време министърът беше категоричен, че цените за отделните язовири са много еднакви и много надпазарни. На въпрос дали ще бъде сменен директорът на фирма „Монтажи“ Петков уточни, че дори и да иска не може да го направи, защото всичко минава през конкурс.