Децата до една година не трябва да имат допир до електронни устройства, а тези под 5-годишна възраст не трябва да прекарват повече от един час на ден пред тях. Това сочи, доклад публикуван от Световната здравна организация (СЗО).
СЗО не обяснява ясно негативните странични ефекти, свързани с престоя пред екрана, които могат да повлияят на децата, но отбелязват, че за доброто им развитие е нужно повече физическа дейност, пише „Нова Телевизия“.
„Ранното детство е период на бързо развитие и време, когато моделите на семеен начин на живот могат да бъдат адаптирани, за да се повишат ползите за здравето“, заяви генералният директор на СЗО д-р Тедрос Аханом Гхебресиус в изявление от сряда.
От организацията препоръчват тази физическа активност да бъде всеки ден. Бебетата под една годинка трябва да играят и да се занимават по различни начини още от самото си събуждане, а тези между една и четири години да имат поне три часа някаква форма на физическа дейност.
Според СЗО, липсата на физическа активност е рисков фактор за глобалната смъртност и допринася за повишаване на затлъстяването.
„Оценките от 2012 г. показват, че неспазването на настоящите препоръки за физическа активност са причина за повече от 5 милиона смъртни случая в световен мащаб всяка година. Въпреки че знаем, че над 23% от възрастните и 80% от юношите не са достатъчно физически активни, в момента няма сравними данни за по-малките деца ”, се казва в доклада.
Американската академия по педиатрия също не препоръчва малчуганите под 2-годишна възраст да стоят пред електронни устройства.