Георги Вулджев: Пенсионната система куца тежко, дефицитът ще расте

0
49
Пенсия
Пенсия. Снимка: Pixabay

39 години и 8 месеца съм работила в България. По професия съм икономист. Пенсионирах се с 321,80 лева. Изглежда, че „милата ни държавичка“ умира. Това каза в анкета на „БНР“ жена от Смолян.

Друг възрастен човек сподели, че взима 300 лева пенсия, въпреки че има 42 години трудов стаж като шофьор. Първоначално мъжът се е пенсионирал с 200 лева. Оцеляването е възможно по един единствен начин – „кой както може“, напълно сериозно заяви той.

Икономистът Георги Вулджев коментира, че периодичната актуализация на всички пенсии, която трябва да се случва предвид движението на осигурителните прагове и осигурителния доход през годините, би могла да гарантира поне някакво приемливо ниво на справедливост. 

Дори из основи да бъде реформирана пенсионната система у нас, предвид демографската структура в момента, огромният дефицит няма да намалее. Напротив, той ще продължава да расте с времето, убеден е Вулджев. Трябва да бъде помислено за устойчив и резултатен модел в дългосрочен план.

Справедливостта е една страна на пенсионната система, за която е изключително трудно да се говори. Причината е, че „тя има изцяло социална функция – да гарантира минимално ниво на доходи за пенсионерите, като преразпределя пари от настоящите работещи“.

Ако държим всеки да получава толкова пари, на колкото е бил осигуряван през годините, тогава вече разговорът отива към по-различен тип система с пропорционалност. Към днешна дата обаче връзката между пенсията и получавания доход по време на трудовия стаж не е праволинейна, подчерта икономистът.

Начинът пенсионното ни осигуряване да е възможно най-честно, е всеки от нас да има своя спестовна сметка, за да може да разчита на пълна прозрачност каква сума ще вземе накрая. Реално „по този начин работи вторият стълб на системата“, отбеляза Георги Вулджев.

Той е на мнение, че COVID добавката към пенсиите на стойност 50 лева е „увеличение на парче“, което е по-скоро вредно, отколкото полезно като замисъл:

„Тя беше лепната, подчертавам думата „лепната“ изцяло като някакъв инструмент, едва ли не някаква манна небесна, която правителството спуска към пенсионерите и те трябва да са много благодарни.“

В момента въпросните средства имат сериозна политическа тежест и тяхното премахване би дало негативно отражение от страна реакция на обществото, заключи специалистът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments