Арх. Константин Пеев: Нужно е да се повиши качеството на подготовката на студентите по архитектура

0
114
Преподавател със студенти
Преподавател. Снимка: Pexels

Качеството на подготовката на студентите по архитектура пада все по-осезаемо през последните 10-15 години. Трудно е да се каже къде точно се корени проблемът, но бъдещите проектанти са неспособни да определят мащабите на един чертеж, ако не ги проверят през компютъра. Това каза пред „БНР“ арх. Константин Пеев, заместник – председател на Камарата на архитектите в България (КАБ). 

Той разказа как по време на неговото обучение са се канили специалисти, които са изявени в сферата, за да споделят опита си с младите студенти. Експертите са преподавали по дадени курсови проекти за сгради от жилищен или обществен характер, както и по градоустройствени такива. Подобна практика съществува и до днес, но не е толкова сериозно застъпена, уточни архитектът.

Промените през 90-те години у нас са довели до закриване на големи проектантски организации. Оттам именно бъдещите специалисти са можели да се сдобият с вътрешно обучение, което да им бъде от полза за в бъдеще в практиката.

С днешна дата студентите завършват образованието си без оглед на това дали са способни и колко точно. Важното е всеки да изкласи, „заради субсидията, която върви с него“. Ключова трябва да бъде компетенцията на младия човек, а въпросната субсидия да се дава на онзи, който се реализира и започне работа.

Друг съществен елемент към цялостното образование са стажовете, тъй като „е важно и да бъдем допускани до участие в оценяването на дипломните и курсовите проекти“, подчерта арх. Пеев.

Съгласуването на учебните планове с браншовите камари е практика, която е добре да бъде взета предвид. Новостите идват с изключително бързи темпове и човек трябва да се адаптира лесно, убеден е експертът. Хубаво е да се работи в екип, както се случва в развитите държави. Това учи студентите на координация по различни въпроси и споделяне на опит и знания.

Според инж. Антони Чипев, главен секретар на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), практическата част в обучението и на инженерите също има нужда да бъде засилена. Нерядко студент, завършил хуманитарна специалност, иска да направи магистратура в инженерна такава.

Практиката е в такива случаи да се кандидатства за правоспособност пред КИИП. По закон дори такова инженерите се сдобиват с ограничена проектантска правоспособност, поясни специалистът. 

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments