МРРБ за ТОЛ системата: Милиони са загубени от безконтролни плащания

0
65
МРРБ
МРРБ. Снимка: Пресцентър

Милиони са били загубени от безконтролни плащания. Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството на брифинг след извършена проверка на ТОЛ системата. Тя е продължила 10 дни, а заключенията са направени въз основа на факти и документи, предаде „DarikNews“.

Зам.-министър Захари Христов съобщи, че трябва да бъдат направени допълнителни проверки дали Агенция „Пътна инфраструктура“ разполага изобщо с резервни части за ТОЛ системата. Той разкри, че докато е изпълняван единият договор са възникнали още 27 нови контракта. Те са на стойност над 100 000 лева. Оказва се, че няма звено, което да контролира изпълнението на всички тези сключени договори.
Самите такси се събирали от национални доставчици, с които АПИ имала сключени контракти.

Разкрита беше и каква е схемата. Гражданите плащат винетките два пъти. И по двете плащания националният доставчик издава фактура и получава 7% от стойността. Но в същото време АПИ възстановява на гражданина стойността на едната винетка. Същото било положението и с транспортните фирми. Те използвали 50% отстъпка. А на камионите, които са на алтернативно гориво, им се заплащат 50 на сто от направените разходи за ТОЛ системата. Така например ако една компания заплати 1 милион лева, 500 000 лева ще й бъдат възстановени от АПИ. По този начин на практика нямало връзка между Агенция „Пътна инфрструктура“ и националните доставчици и тези плащания били безконтролни. Става въпрос за загуби, които възлизат на милиони левове.

Христов говори и за втория договор, който е за мониторинг и поддръжка на ТОЛ системата. Там възложител е АПИ и тя е длъжна да предоставя резервни части. Договорът е на стойност 141 милиона лева и е за срок от пет години. Оказва се, че по този начин АПИ плаща по 2 милиона лева всеки месец и то само за софтуерна поддръжка. По думите на зам.-министъра необработените нарушения в ТОЛ системата за една година назад били около 200 000 на стойност около 70 милиона лева. Това също били загуби.

Междувременно министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова проведе среща с протестиращи срещу застрояването на местността „Карадере“ в община Бяла. В нея участваха Люба Батембергска от сдружение „Спаси
Карадаре“, Тома Белев – общински съветник в Столична община и представител
на групата „Зелени закони“, и Павел Антонов от организацията „Локални
алтернативи за устойчиво развитие – ЛАЗУР“ в община Бяла. От страна на МРРБ
на срещата присъстваха арх. Иван Шишков, Николай Ганев и Ангел Ангелов –
съветници на регионалния министър, и арх. Пенчо Димитров – директор на
дирекция „Устройство на територията и административно-териториално
устройство“.

Пред арх. Комитова представителите на протестиращите заявиха, че са
притеснени от предварителния проект на Общ устройствен план на община Бяла, който отново предвижда застрояване на зелени зони, макар и с намалени
параметри. Според тях в него има заложени пороци, произхождащи от ползването
на неактуални данни за статута на земите и действащото законодателство. Те
напомниха, че със закон е забранено урбанизирането на частни горски
територии, които са придобити чрез заменки в периода 2004-2009 г., което по
думите им не е отчетено, както и има и непълна информация за зоните с дюни,
плажни ивици и земеделски площи. Представителите на протестиращите настояха
да не се допусне безобразно застрояване на плажната зона и да се помисли за
алтернативни форми на туризъм, които могат да носят доходи на местното
население и общината.

Министър Комитова информира, че към момента е изготвен предварителен проект
на Общия устройствен план на община Бяла, който ще се подложи на оценка за
въздействие на околната среда, екологична оценка и оценка за въздействието,
като тези процедури са дълги и с неясен изход за бъдещите планове и намерения. Всички становища, които са получени в хода на общественото обсъждане и предварителното съгласуване, са изпратени към компетентните органи. Министърът подчерта, че в този предварителен план не може да се говори за строежи и брой туристически легла.

С оглед установяване на евентуални пропуски и изчистване на плана, ще се изискат допълнителни данни от различните институции, увери регионалният министър. От Министерството на земеделието и храните и Областна дирекция „Земеделие и гори“ – Варна ще бъде изискана справка за броя на земеделските имоти, за които има изготвен подробен устройствен план, но на тях не извършено строителство до 2017 г.

Ще се поиска и справка за заменените имоти горска територия, които също да се изключат от плановете за урбанизация. От Регионалната инспекция на околната среда и водите – Варна ще се изиска справка за имотите с подробни устройствени планове, за които има извършен ОВОС, както и Оценка за съвместимост, в които може да се реализира инвестиция, защото отговарят на законовите изисквания. Събраната информация ще бъде подадена към проектантския екип, който изготвя Общия устройствен план, за да се нанесат съответните промени, съобщиха още от МРРБ.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments