Нови разкрития: Милиарди са били харчени от държавни фирми без обществени поръчки

0
62
Министерски съвет
Министерски съвет. Снимка: Архив

Нови разкрития за начина, по който са харчили държавен финансов ресурс предишните управляващи, направиха трима служебни министри – на финансите Асен Василев, на икономиката Кирил Петков и на регионалното развитие и благоустройството Виолета Комитова след редовното заседание на правителството. Над 8 милиарда лева са били раздадени, без да са били проведени обществени поръчки, предаде „DarikNews“.

Общо от 2019 до 2021 година публичните предприятия у нас са похарчили 20 милиарда лева. От тях 11 милиарда и 700 милиона лева са били с обществени поръчки. Но 8 милиарда и 600 милиона лева са били дадени на определени компании, без да са провеждани съответните процедури. Става въпрос за 40% от парите, които държавните предприятия са похарчили. Това подчерта Асен Василев. Той разкри, че тази информация е била събрана изключително трудно, защото въпросните „инхаус“ процедури не били публични и не били обобщени в нито един регистър.

Василев обясни, че тези „инхаус“ процедури са предвидени само ако има държавно или общинско предприятие, което може да свърши съответната дейност и то се притежава от въпросното министерство. Така то не би следвало да използва подизпълнители. Според министрите тази процедура е била използвана, за да се избегнат обществените поръчки и да се дават пари на компании без конкурси и търгове.

Кирил Петков подчерта, че едно и също нещо се е случвало навсякъде, а именно – раздавани са пари без обществени поръчки, което според него е разхищение на държавен ресурс.

Той даде пример с изграждането на правителствения комплекс в София Тех парк. Там е бил подписан договор без обществена поръчка за над 182 милиона лева с фирма, която трябва да извърши едновременно проектиране, строителство и авторски надзор.

Освен това той каза, че същото се е случило и при ремонта на язовирите. За тях били дадени 630 милиона лева на Държавната консолидационна компания. Кирил Петков посочи и автомагистрала „Хемус“, за строителството на която са били предвидени 3,71 милиарда лева. Министерството на регионалното развитие и благоустройството е отпуснало 1,140 милиарда лева към края на 2020 година. 996 милиона лева пък били дадени на 45-50 фирми авансово за тази магистрала.

Предприятието „Автомагистрали“ пък е сключвало договори с 30 компании без обществени поръчки. Само за 3-4 дни са били дадени авансово на тези фирми 188 милиона лева.

Комитова разкри, че 570 милиона лева за укрепването на свлачища са били отпуснати по същата схема, като официалната причина била спешност.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments