Днес Турция официално се оттегли от международен договор за предотвратяване на насилието над жени, като прие решение, което предизвика осъждане от много турци и западни съюзници, когато президентът Тайип Ердоган го обяви през март, информира “CNN”. Хиляди бяха настроени да протестират в Турция, където съдебната жалба за спиране на оттеглянето беше отхвърлена тази седмица.
„Ще продължим своята борба,“ каза в сряда Канан Гюлу, президент на Федерацията на турските женски асоциации и допълни:
„Турция си би автогол с това решение.“
Тя каза, че от март насам жените и други уязвими групи са по-склонни да искат помощ и по-малко вероятно да я получат, като COVID-19 подхранва икономическите трудности, причиняващи драматично нарастване на насилието срещу тях.
Конвенцията от Истанбул, договорена в най-големия град в Турция и подписана през 2011 г., ангажира подписалите я страни да предотвратяват и да преследват домашното насилие и да насърчават равенството.
Оттеглянето на Анкара предизвика осъждане както от Съединените щати, така и от Европейския съюз, а критиците твърдят, че поставя Турция още по-далеч от блока, за който кандидатства за присъединяване през 1987 г.
Фемицидът в Турция нарасна, като една наблюдателна група регистрира приблизително по един случай на ден през последните пет години. Привържениците на конвенцията и свързаното с нея законодателство казват, че е необходимо по-строго прилагане. Но много консерватори в Турция и в Партията за справедливост и развитие на Ердоган казват, че документът пактът подкопава семейните структури, които защитават обществото.
Някои също виждат Конвенцията като насърчаване на хомосексуалността чрез нейния принцип на недискриминация въз основа на сексуална ориентация. В изявление до административния съд във вторник службата на Ердоган заяви:
“Оттеглянето на страната ни от конвенцията няма да доведе до никакъв правен или практически недостатък в превенцията на насилието над жени.”
Този месец комисарят на Съвета на Европа по правата на човека Дуня Миятович изпрати писмо до министрите на вътрешните работи и правосъдието на Турция, в което изрази загриженост от нарастването на хомофобските разкази от някои длъжностни лица, някои от които бяха насочени към конвенцията. Тя уточни:
“Всички мерки, предвидени от Истанбулската конвенция, укрепват семейните основи и връзки, като предотвратяват и се борят с основната причина за унищожаване на семействата, т.е. насилието.”
Amnesty International заяви, че решението „е върнало десет години назад за правата на жените и е създало ужасяващ прецедент“. Генералният секретар на Amnesty International Агнес Каламард заяви:
“Оттеглянето изпраща безразсъдно и опасно послание към извършителите, които злоупотребяват, осакатяват и убиват: че те могат да продължат да правят това безнаказано.”