COVID мерки: Австралия намалява наполовина пристигащите и въвежда пробна домашна карантина

0
51
Летище
Снимка: Pixabay

Австралия ще намали наполовина броя на международните пристигания, които приема, след като огнищата на COVID поставят половината население под ключ тази седмица, информира “BBC”.

Строгите гранични правила на страната разрешават само на австралийци и хора по изключение да влизат. От 14 юли Австралия ще приема малко над 3000 души седмично, а мярката вероятно ще продължи до следващата година. Съобщението предизвика ужас сред австралийците, които са в чужбина и са разделени от семействата си.

Премиерът Скот Морисън обаче заяви, че мярката ще намали натиска върху карантинната система на страната. Изтичането на вируси от хотелската карантина, която е задължително за всички пристигащи – е източникът на множество огнища в цялата страна.

Австралия поддържа стратегия за премахване на COVID, докато през следващата година може да получи ваксинация за по-голямата част от населението си. До момента са ваксинирани само 8%.

Правителството на Морисън се сблъска с критики за своите гранични политики през последната година, които удължиха семейната раздяла и затрудниха завръщането на много австралийци. През април правителството също временно блокира своите граждани в Индия да се върнат по време на пика на смъртоносна вълна в южноазиатската държава. Около 37 000 австралийци остават блокирани в чужбина.

За да смекчи някои от съкращенията, Морисън каза, че броят на репатриращите полети за австралийците, които искат да отлетят у дома, ще бъде увеличен. Австралия също ще започне да проверява домашните карантинни договорености за ваксинирани пътници.

Морисън заяви, че ограниченията за пристигане няма да бъдат премахнати отново, докато повечето австралийци не се ваксинират – цел, която ще бъде постигната едва през следващата година поради ограниченото предлагане на имунизации в страната.

Какво доведе до това решение?

Новите правила имат за цел да намалят риска COVID да се изплъзне от пътници в карантина и да се разпространи в по-широката общност. То идва, след като огнищата на силно инфекциозния вариант „Делта“ хвърлиха седем града – включително Сидни, Бризбейн и Пърт – в блокировки през последната седмица.

Откриването на вируса в шест щата и територии бележи най-широко разпространеното предаване на вируса в Австралия тази година. Страната е регистрирала около 250 случая, като повечето са свързани с клъстер в Сидни, най-големият му град.

Избухването там произтича от неваксиниран шофьор, който е транспортирал международни пристигащи, а след това вирусът се разпространява в общността. Правителството на Нов Южен Уелс (NSW) постави Сидни и околните региони в двуседмично заключване до 9 юли, за да задържа вълната.  Морисън обясни:

“Виждахме нарушения, настъпили предимно в резултат на процедури за контрол на инфекциите и човешки грешки … тези проблеми трябва да продължат да се засилват.”

Но щатът Нов Южен Уелс, който е приел над половината от пристигащите през последната година – заяви, че огнищата не са свързани с обема на хората в системата. Премиерът Гладис Береджиклян заяви:

“Моля, не предполагайте, че огнищата няма да се случат, само защото броят им е намален. Сърцето ми отива към хиляди австралийци, които трябва да чакат по-дълго, за да се приберат.”

Куинсланд, Западна Австралия и Виктория лобираха за намаляване на пристигащите след огнищата тази седмица.

Морисън обявява план за излизане от COVID

В петък, след среща на всички правителствени ръководители, Морисън обяви нов график за австралийците “по пътя извън COVID”, който включва съкращения на международно пристигащите. Той каза, че докато страната се е съсредоточила върху потискането на вируса, в крайна сметка ще предприеме мерки за управление на COVID “като инфекциозно заболяване като всяко друго в нашата общност”.

Той обаче каза, че Австралия в краткосрочен план остава в първата фаза на потискане разпространението на COVID. Преминаване към по-късни етапи – включително отдалечаване от блокировки – ще се случи, само когато повечето австралийци са вече ваксинирани. Морисън отказа да посочи целево ниво или срок, но повтори, че всички австралийци ще могат да получат първата си доза до края на годината. Правителството му е силно критикувано за бавна ваксинална програма.

Австралия разчита на ваксините AstraZeneca и Pfizer, за да имунизира населението си. Забавянията при внедряването до голяма степен се дължат на широко колебливо отношение към изстрела на AstraZeneca и липса на доставки на Pfizer-ваксината.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments