Германия е издала най-силната препоръка за смесване на различни ваксини срещу COVID-19 в световен мащаб въз основа на научни доказателства относно ефикасността. Постоянният комитет за ваксинация в Германия обяви в четвъртък, че хората, които са инжектирани с първа доза от ваксината „Oxford-AstraZeneca“, трябва да получат ваксина, разработена чрез иРНК технология, като втора доза, независимо от възрастта им.
Този ход превърна Германия в една от първите страни, които горещо препоръчват на пациентите, ваксинирани с първа доза от „AstraZeneca“, да получат втората си доза, прилагайки ваксината „Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“. Германският канцлер Ангела Меркел предприе последователни стъпки, с които здравните власти в страната успяха да наложат комбинираната употреба на различни ваксини. Самата тя беше инжектирана с ваксината „Moderna“ през юни, като втората й доза беше от „AstraZeneca“.
Експертите от Постоянния комитет за ваксинация разкриха, че текущите резултати от клиничното проучване показват, че имунният отговор, генериран след ваксинация със смесена доза, категорично е по-добър. Понастоящем одобрените от Европейската агенция по лекарствата ваксини, разработени чрез иРНК технология са „Pfizer-BioNTech“ и „Moderna“.
Канадският национален консултативен комитет по имунизация отправи подобна препоръка на 17 юни, като заяви, че иРНК ваксините са по-добрият вариант за втора доза за лица, които са били инжектирани с „AstraZeneca“ или „COVISHIELD“ като първа доза.
Страх от нова пандемична вълна
Последните насоки и препоръки в областта на ваксинирането са отправени от Германия в момент, когато Световната здравна организация (СЗО) предупреждава, че Европа рискува да бъде връхлетяна от нова пандемична вълна от COVID-19 през август поради облекчаването на строгите противоепидемични мерки, разпространението на новия по-заразен щам на вируса, както и недостатъчния мащаб на процеса по масова ваксинация в редица страни.
„Миналата седмица броят на новите случаи на заразени се е увеличил с 10%, което се дължи на честите социални контакти, пътуванията, събиранията на голям брой хора, както и облекчаването на социалните ограничения.“, заяви вчера Ханс Клуге, регионален директор на СЗО за Европа, като предупреди, че новият щам, познат като „Delta“, ще бъде доминиращ в региона до края на лятото. По негови думи около 63% от европейците все още чакат първата си доза, като негативен ефект ще окаже и фактът, че през август в Европа ще бъдат премахнати най-строгите ограничения, а пътуванията и събиранията ще нараснат.
„Трите предпоставки за нова пандемична вълна и сериозно разклащане на здравните системи с голям брой смъртни случаи преди есента са налице: нови щамове, недостатъчен брой ваксинирани граждани, интензивни социални контакти. Ще има нова вълна от COVID-19 в европейския регион, но бихме могли да го избегнем ако бъдем дисциплинирани, особено сега, когато има много по-малко правила за безопасност, които трябва да спазваме. Също така е важно да си поставим ваксината без колебание, когато дойде нашият ред.“, сподели още Клуге, като подчерта, че две дози от ваксината са ефективни срещу щама „Delta“, но проблемът идва от това, че средният брой на ваксинираните лица на континента е едва 24%, а по-сериозно е, че половината от хората в напреднала възраст и 40% от здравните работници все още са не са защитени.
„С тези цифри, които имаме в момента, не можем да кажем за никоя държава, че пандемията там е приключила, а освен това би било много погрешно, ако някои граждани или политици предполагат, че това е така.“, каза в заключение Клуге.