С демонстрация в сърцето на комплекса „Марица-изток“ в Гълъбово активисти на „Грийнпийс“ – България призоваха за спешни действия за климата и водата.
Инициаторите започнаха изготвянето на новаторско проучване на въздействията от климатичните промени и производството на енергия върху наличието на водни ресурси за хората и екосистемите в басейна на река Марица, чиито източни части се считат за „сърцето на енергетиката в България“.
За първи път се изследва чрез симулация въздействието на комплекса „Марица-изток“ върху водните потоци и недостига на вода в региона в бъдеще. За целта се използва сложен глобален хидроресурсен модел при три различни климатични сценария и два различни варианта на енергиен преход.
Снимки: „Грийнпийс“ – България
Основни открития от изследването:
- Количеството прясна вода за нуждите на местните електроцентрали е значително и води до засилен натиск върху водните ресурси.
- При сегашната енергийна система потреблението на вода често е в разрез с допустимия минимален отток в притока на река Сазлийка, поради което е необходимо осигуряването на допълнителна вода от близката река Тунджа (доставяна по канала „Ханово-Скалица“).
- Отвеждането на вода от река Тунджа за охлаждане на комплекса „Марица изток“ е в пряка връзка с по-малкото количество на оттока надолу по течението към село Ханово, което се намира в началото на канала от река Тунджа.
- В съответствие с настоящия ИНПЕК, производството на електроенергия от въглища ще доведе в обозримо бъдеще до изостряне на отрицателния баланс на оттока в река Сазлийка.
- Очертава се в периода до 2050 година климатичните промени вече да започнат да оказват съществено влияние върху величините на средногодишния и особено на минималния отток, който се наблюдава през сухите месеци (август — октомври). Следователно, при най-лошия климатичен сценарий се предвижда драстично намаляване на оттока, с висок потенциал за засушавания и воден дефицит, не само по отношение на енергопроизводството, но и за нуждите на градовете, селскостопанския и промишления сектор.
Можем ли да си позволим да жертваме водата?
Случващото с водата е белег за постепенно задълбочаващите се последствия от промените в климата, които не подминават и България. Те са свързани и често се преплитат и с други проблеми на обществото ни – вечното желание за растеж без съобразяване с естествените ограничения на ресурсите в природата, социалното и икономическо неравенство, несправедливостта във всичките ѝ форми, включително екологична.
Вече сме преки свидетели на това, което могат да ни причинят промените в климата – от суши, които могат да наложат воден режим и да провалят реколтата, до наводнения, които опустошават домовете ни. Там, където водата е оскъдна, неизбежно се създава конкуренция между енергийния сектор, земеделието, нуждите от питейна вода и поддържане на природните водни екосистеми.
От „Грийнпийс“ призовават за енергийна революция, чрез която да се освободим от зависимостта от изкопаемите горива и ядрената енергия и да се ориентираме към енергийна ефективност и възобновяема енергия. Фотоволтаичните системи и енергията, генерирана от вятър, имат незначителен воден отпечатък, който е несравним с този на изкопаемите горива.
Активистите апелират за развиване на по-модерни технологии за производство и съхранение на енергия от възобновяеми източници. Те позволяват изграждането на децентрализирана система с участие на хората в нея, енергийна независимост и по-малко вреди върху околната среда и здравето ни.
За хората, работещи във въглищната индустрия, настояваме за справедлив преход, който не само ще подобри качеството на живота им на работното място, но и ще създаде нови и повече работни места за тях.