Производителят на лекарства Pfizer заяви вчера, че е налице намаляващ имунитет срещу разработената от него ваксина срещу COVID-19 и по тази причина възнамерява да впрегне усилията си за разработването на допълнителна трета доза, която ще предпази пациентите от новите щамове на вируса. От Ръководството на компанията обясниха, че ще поискат разрешение за спешна употреба на трета доза през август от Американската администрация по храните и лекарствата, след като публикуват повече данни за това колко добре действа трета доза ваксина, предава „BBC“.
Неочаквано обаче две висши федерални агенции заявиха, че американските граждани все още не се нуждаят от подсилващи лекарствени средства, подчертавайки, че това решение не зависи само от компаниите. Часове след като Pfizer публикува своите намерения, Американската администрация по храните и лекарствата и Центърът по превенция и контрол на заболяванията издадоха съвместно изявление, в което се твърди, че американците все още не се нуждаят от реваксинация. Част от изявлението гласи:
„Американците, които са били напълно ваксинирани, понастоящем не се нуждаят от допълнителна доза.“
Pfizer и неговият партньор BioNTech заявиха, че в момента събират научни доказателства, с които целят да покажат, че имунитетът на хората започва да постепенно да спада, след като са били ваксинирани. До момента е потвърдено, че ваксината на Pfizer изисква поставянето на две дози, за да се изгради пълен имунитет.
„Както се вижда от данните от реалния живот, публикувани от Израелското министерство на здравеопазването, ефикасността на ваксините относно предотвратяването на заразяване и проявата на тежка симптоматика е намаляла постепенно шест месеца след ваксинацията, въпреки че ефикасността при предотвратяването на сериозни усложнения остава висока. Освен това през този период новият щам „Delta“ се превръща в доминиращ щам в Израел, както и в много други страни. Тези констатации са подкрепени от последния анализ в трета фаза на клиничното проучване, проведено от нашите екипи.“, заяви Pfizer в свое изявление, изпратено по имейл до екипа на „CNN“ .
Американски високопоставени служители подчертаха, че при напълно ваксинираните хора има нисък риск от заразяване с коронавирус, дори ако се касае за щама „Delta“ или B.1.617.2, който е много по-заразен от първоначалните форми на вируса. В подкрепа на това твърдение няколко проучвания показват, че ваксините, които са разработени чрез иРНК технология, произведени от Pfizer и Moderna, осигуряват дългосрочна защита на организма.
„Американската администрация по храните и лекарствата, и Центърът по превенция и контрол на заболяванията и Националният здравен институт участват в научно обоснован, строг процес, за да преценят дали и кога точно може да е необходима реваксинация. Този процес взема предвид лабораторни данни, данни от клинични проучвания и кохортни данни, които може да включват разработки от конкретни фармацевтични компании, но експертите не се осланят единствено на тези данни.“, гласи съвместното изявление. Въпросното изявление е ясно послание към компанията Pfizer, която от месеци наред намеква за необходимостта от реваксинация.
Израелското министерство на здравеопазването заяви по-рано тази седмица, че ефикасността на ваксината на Pfizer е спаднала осезаемо при разпространението на новия щам „Delta“. По повод на това изказване фармацевтичният гигант коментира, че изследванията показват, че допълнителните дози от неговата ваксина, разработена съвместно с компанията BioNTech, произвеждат нива на неутрализиращи антитела, които са пет до 10 пъти по-високи от произведените след две поставени дози.
„Нашите компании очакват скоро да публикуват по-категорични данни в рецензирано издание, като също така планират да представят данните на регулаторните органи през следващите седмици„, сподели Pfizer. Ръководството на компанията разкри още, че в момента разработва нова формула за трета доза от ваксината, която ще гарантира още по-сигурна защита от новите мутации на вируса.
„Първата партида от продукта, разработен чрез иРНК технолгия, вече е произведена в съоръжението на BioNTech в Майнц, Германия. Компаниите ни очакват клиничните проучвания да започнат през август, ако бъдат одобрени от регулаторите.„, заявиха в съвместно заключение двете компании.