Австралия критикува предложения от ЕС трансграничен въглероден данък

0
50
Климатични промени
Снимка: Pixabay

Австралия, един от най-големите износители на изкопаеми горива в света, силно критикува предложението на Европейския съюз /ЕС/ за въвеждане на данък върху въглеродните граници, пише “BBC”.

Мярката беше потвърдена вчера в обширния нов климатичен план на Европейския съюз. Такъв данък би накарал износителите в ЕС да плащат повече за стоки като стомана и цимент, за да изравнят условията за европейските фирми, плащащи разрешителни за въглерод.

Но Австралия твърди, че такава тарифа би била „протекционистична“ и би могла да наруши търговските правила. Министърът на търговията Дан Техан заяви, че Австралия ще „разглежда много внимателно“ как ще бъде наложена с оглед на евентуални нарушения на правилата. Пред австралийската телевизия (ABC) в четвъртък Техан заяви:

“Последното нещо, от което светът сега се нуждае, е въвеждането на допълнителни протекционистични политики.”

Само 4% от износа на Австралия отива директно за Европа, но такъв данък, ако бъде приет, вероятно ще създаде допълнителни разходи за продажбите на австралийски ресурси за Китай и други големи азиатски пазари.

Добитите суровини като желязна руда, въглища, газ и нефт представляват повече от 2/3 от експортното богатство на АвстралияТехан предположи, че ЕС „налага едностранно своите виждания и начини на други страни“ и такъв данък би „подкопал“ глобалното сътрудничество за намаляване на емисиите. Позовавайки се на срещата на върха COP26 в Глазгоу през ноември, той беше категоричен:

“Това не е задължително да постигне резултатите, които всички търсим, и затова ще се опитаме да обсъдим това допълнително с тях.”

Критиците на околната среда обаче казват, че Австралия е по-отстъпваща в отхвърлянето на подобни климатични действия. Великобритания и САЩ също обмислят мерки за въглеродни граници, за да гарантират, че страни като Австралия с по-слаби климатични цели няма да подкопаят усилията им за намаляване на емисиите.

Консервативното правителство на Австралия отхвърли ценообразуването на въглерода като тактика за климатични действия от 2014 г., когато отмени схемата за търговия с емисии, определена от предишното правителство на лейбъристите.

Изследователите класират Австралия като третия най-замърсяващ износител на изкопаеми горива след Русия и Саудитска Арабия. Въпреки натиска от страна на съюзниците, Австралия остава една от малкото страни от Г-20, която все още не се е ангажирала с целта с нулеви емисии до 2050 г. От своя страна премиерът Скот Морисън заяви, че се надява нацията да постигне тази цел чрез инвестиции в технологии като системи за улавяне и съхранение на въглерод, за разлика от данъчните инструменти за въглерод.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments