По-младите възрастни хора, приети в болница с COVID, са почти толкова склонни да страдат от усложнения, колкото тези над 50 години, установи проучване, цитирано от “BBC”.
Четири на всеки 10 от тези на възраст между 19 и 49 години са развили проблеми с бъбреците, белите дробове или други органи, докато са били лекувани. Изследването разгледа 73 197 възрастни от всички възрасти в 302 британски болници по време на първата вълна на COVID-19 през 2020 г. Проф. Калум Семпъл, който ръководи работата, заяви:
“Посланието е, че това не е просто болест на възрастните и немощни хора.”
“Данните потвърждават факта, че COVID-19 не е грип и виждаме дори млади възрастни да идват в болница, страдащи от значителни усложнения, някои от които ще изискват допълнително наблюдение и потенциално по-нататъшно лечение в бъдеще.”
Проучването, проведено от изследователи от 7 университета в Обединеното кралство, Министерството на здравеопазването и социалните грижи и общественото здравеопазване в Англия, разглежда броя на усложненията при нуждаещите се от болнично лечение с COVID-19, определени като специфична за органа медицинска диагноза.
Като цяло, около половината от всички възрастни пациенти са претърпели поне едно усложнение по време на болничния си престой. Най-често се касае за увреждане на бъбреците, последвано от увреждане на белите дробове и сърцето.
Най-високи са процентите при тези над 50 години, като 51% съобщават за поне един проблем. Но те са били и “много често срещани” в по-младите възрастови групи. Около 37% от 30 до 39-годишните и 44% от 40 до 49-годишните са имали поне едно усложнение, регистрирано от медицински сестри и студенти, участващи в проучването.
Лекарите все още не са сигурни как тежкото заболяване с COVID-19 може да причини увреждане на органи, но се смята, че в някои случаи собствената имунна система на тялото може да предизвика възпалителен отговор и да нарани здравата тъкан.
Пол Годфри от Фринтън в Есекс преболедува COVID-19 през март 2020 г., след като претърпява инфекция на гръдния кош. Пол, който по време на диагнозата е на 31 години и има бронхиектазия на белите дробове, споделя:
“Няма съмнение за това – персоналът на NHS (Национална здравна служба на Великобритания), който се грижеше за мен, ми спаси живота. Днес нямаше да бъда тук, ако не бяха те.”
Проучването, публикувано в медицинското списание Lancet, установява, че тези с предшестващи заболявания са по-склонни да съобщават за усложнения, но рискът е висок дори при млади, по-рано здрави индивиди.
“Най-лошият опит в живота ми”
Пол е диагностициран с пневмония в болницата в Колчестър и му е казано, че долната половина на двата му дроба е колабирала. Той на се разминава на косъм да не бъде поставен в индуцирана кома и прекарва 2 седмици в отделение COVID, преди да бъде допуснат до дома си в инвалидна количка.
Изследването показа още, че 13% от 19 до 29-годишните и 17% от 30 до 39-годишните, хоспитализирани с COVID, не са били в състояние да се грижат за себе си при изписването и е трябвало да разчитат на своите приятели и семейство. Пол, който продължава да страда от силна умора и задух, причинени от болестта му, казва:
“Това беше най-лошото преживяване в живота ми и все още се справям с него 18 месеца по-късно. Наистина не знам каква е вредата за тялото ми, така че просто се моля да се върна към това, което бях.”
COVID и по-младите възрастни
Възрастта е най-големият фактор за определяне на тежка инфекция на COVID. От 406 687 души, откарани в болница с болестта в Англия от началото на пандемията, 62% са на възраст над 65 години. Това оставя още 155 866 на възраст под 65 години, които се нуждаят от болнично лечение от февруари 2020 г.
По-високите нива на ваксинация при възрастните хора и уязвимото население означават, че средната възраст на хоспитализираните с болестта спада.
През седмицата, завършваща на 4 юли, имаше само 17 души на възраст над 85 години, приети в болница с COVID в Англия, в сравнение с 478 на възраст между 25 и 44 години.
Изследването е проведено по време на първата вълна на пандемията между 17 януари и 4 август 2020 г. – преди да бъдат налични ваксини и да бъдат открити нови варианти на вируса.
Авторите казват, че данните предполагат, че тези с по-тежки симптоми на COVID при постъпване в болница са по-склонни да страдат от сериозни здравословни проблеми, показвайки значението на ваксините за намаляване на тежестта на заболяването в тази последна вълна.
Изследването е предназначено само за разглеждане на краткосрочни усложнения по време на болничен престой, но има доказателства, че някои увреждания на органите могат да продължат, превръщайки се във форма на това, което е известно като дълго COVID боледуване. Д-р Анемари Дочерти, старши клиничен преподавател в Университета в Единбург и консултант по интензивна медицина, обяснява:
“От други инфекциозни заболявания знаем, че тези видове проблеми с бъбреците или сърцето могат да се превърнат в по-дългосрочни усложнения.”
“Мисля, че е разумно да се очаква, че може да се случи същото и с COVID-19 болните пациенти.”