„Има такъв народ“ ми даде възможност да избирам пост в кабинета им – вицепремиер по еврофондовете или екоминистерството, заяви служебният министър на финансите Асен Василев. Той уточни, че проблемът не е в длъжността, а в липсата на еднаква визия за икономическата политика на страната през следващите 2 години. Икономическият министър обясни, че от ИТН са му се обадили преди 10 дни, но принципните различия помежду им са се оказали непреодолими. Василев коментира пред „NOVA“:
„Средствата, които идват след актуализация на бюджета, не трябва да се ползват за намаляване на дефицита, а за допълнителни средства за медиците, да се актуализират пенсиите и да се заделят средства за помощ на бизнеса в случай на нова COVID вълна.“
Финансовият министър подчерта, че за да имаме по-големи заплати, трябва да се произвеждат стоки с по-висока добавена стойност. Той разкри, че няма транзакции между държавните фирми и тези от списъка „Магнитски“. По думите му ББР трябва да подкрепя малкия и среден бизнес. Василев уточни, че България е с най-ниските разходи като процент от БВП. Според него има много харчове, които трябва да се разгледат в детайли, тогава ще излезе, че пари има за всичко. Той отбеляза:
„43% от пенсионерите са под прага на бедност. Планиран е 3,90% дефицит на бюджета. Той ще е доста голям на края на годината, защото има повече разходи. Мерките срещу COVID-19 бяха осигурени само до март месец. Затова и внасяме актуализации. При този му вид нямаше да има преизчисляване на пенсиите и помощ за бизнеса. Планът е актуализацията да влезе в сила от 1 октомври.“
Асен Василев посочи, че служебното правителство е генерирало допълнителен приход от 1,5 милиарда лева. Министърът смята, че през 2023 година може да се върви към свиване на дефицитите, но дотогава трябва да се спират течовете и харчовете.