Егото за социална значимост в ПП „Има такъв народ“ руши демокрацията

0
132
Слави Трифонов
Слави Трифонов. Снимка: Има Такъв Народ, Фейсбук

Наскоро от политическа партия „Има Такъв Народ“ /ПП ИТН/ участваха в пресконференция, на която дадоха отговори относно бъдещите си намерения. Посланието, което отправиха от партията и което до определена степен предначертава бъдещите политически събития е, че ако не получат подкрепа от „партиите на протеста“ („Демократична България“ и „Изправи се! Мутри Вън!“) и те /бел. ред. – ИТН/ няма да дадат своята подкрепа за тях, ако те получат мандат за съставяне на правителство.

В думите на медийните представители на партия „Има такъв народ“ се откроява и формирането на едни бъдещи обвинения към опозиционния блок на ГЕРБ, че неполучавайки подкрепа от него, той ще е виновен за връщането на ГЕРБ на власт. Егото за социална значимост: „Аз казвам какви ще са приоритетите и състава на бъдещето управление“, което постоянно се демонстрират от ИТН унищожава демокрацията.

Аргументите относно подкрепата, която получи „Шоуто на Слави“ на референдума през 2016 г. са основната им политическа теза – Суверенът иска мажоритарна система, намаляване на субсидията и др. Суверенът обаче не е едно хомогенно тяло, в него са присъстват както интересите на бизнеса, така и интересите на групите в обществото, които се нуждаят от социални защити, за да не попаднат в процес на изключване, интересите на малцинствените групи с различна етническа принадлежност, интересите на тези, които искат да пометат статуквото с нанасянето на промени в политическата система, т.е интересите на поддръжниците на „Има такъв народ“.

Отказът от приемането, че съществуват други различени интереси от тези, които представляват от партия „Има такъв народ“, е отказ от демокрацията. Отказът от демокрацията е неуважението, незачитането на алтернативните позиции и интереси и стремежът за реализирането на един единствен интерес – така се случваше в тоталитарния режим преди 1989 г. – тогава ярко доминираше само интересът на работническата класа. Този процес на отказ от демокрация стартира от един референдум през 2016 г. – Демокрацията може да руши демокрацията!

Антидемократичното поведение в партия „Има такъв народ“ е резултат от представянето на суверена като единен блок, чиято воля трябва да бъде следвана и която е ограничена до въпросите от референдума, за да може лидерите на ИТН да задоволят егото си за социална значимост.

Егото за социална значимост на г-н Трифонов и компания роди техно-популизъм в български вариант – популизъм плюс технокрация. Популизмът се изразява в хомогенизирането на народа в единен блок, което постоянно се забелязва в риториката на новите политици, а предложеният технократичен кабинет е изразът не технокрацията. Т.е целият народ иска едно и също, има едни и същи нужди и интереси, а за тях ще се погрижат високообразовани специалисти, завършили образованието си в чужбина, а г-н Трифонов ще донесе нужното възмездие, помитайки политическите врагове.

Само, че в представителната демокрация, всеки един от интересите в хетерогенното общество трябва да бъде да представляван, а не сами този, който желае „възмездието“. Нужда от представителство имаме не само ние, но и родителите ни, роднините ни, съседите ни и др. Едни от тях имат едър бизнес, други са представители на малкия бизнес, трети имат нужда от социални защита, четвърти имат нужда от по-широк достъп до обществените заведения и др. Не е ли по-добре всичките тези отделни групи и интереси си да могат да разговарят и да имат възможност да защитават нуждите си, отколкото да зачеркнем всичките като защитим само една от посочените групи. Това били било демократично? Г-н Трифонов и „Има такъв народ“ ни казват:

„Народът е хомогенен и в негов интерес е това, което Аз и компания предлагаме, никой друг няма право да има друг интерес.“

Егото, изразено в поведението от типа: Това, което предлагам аз, е социалнозначимо, защото Аз съм социалнозначим, разкриват как един изчерпан телевизионен водещ иска да се задържи на политическата сцена в новата си роля, която трябва да му осигури друга социална значимост, защото старата му на водещ е със затихващи функции.

Демокрацията не е телевизионно шоу, от което постоянно може да се налага личната позиция и мнение, а политически режим, в който освен твоето мнение и интересът, който представляваш, има и други такива, които са не по-малко значими за политическата общност, отказът от приемането на това, е отказ от демокрация.

Вероятно Шоуто ще приключи политическият си полет, така както приключи пребиването си в националния ефир – изчерпано и износено откъм идеи и същност. Но дотогава нека не го гледаме безучастно като през телевизионен екран, а да изискваме различен сценарий, в който моят, твоят, неговият интерес са не по-малко социалнозначими от интереса на популярния водещ да бъде социалнозначим.

Източник: Станислав Тодоров

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments