Временна комисия ще разследва полицейското насилие по време на антиправителствените протести през 2020 година. Това решиха депутатите. Предложението за създаването й беше внесено вчера от „Изправи се.БГ! Ние идваме!“.
Очаквано по време на дебатите бившите управляващи от ГЕРБ влязоха в спор с всички останали парламентарни групи. Бившият вътрешен министър Младен Маринов обяви, че полицията била използвана за политически цели от тези, които искали да влязат в Народното събрание. Филип Станев от „Има такъв народ“ му отговори, че за първи път чува някой да казва, че полицията е използвана с политически сили.
От ГЕРБ твърдяха още, че щели да се издават присъди от тази комисия. Но от „Изправи се.БГ! Ние идваме!“ му отговориха, че става въпрос за изсветляване на факти и обстоятелства и това не трябва да се бърка с издаването на присъди. Нещо повече. От ГЕРБ дори казаха, че не видели бити протестиращи, а бити полицаи, въпреки че фактите говорят нещо съвсем различно.
От „Демократична България“ пък се оказа, че има депутат, който е бил арестуван по време на протестите и това е Борислав Сандов. В ареста той е попаднал в една килия само с хора от демонстрациите и били свидетели на унизително отношение. Според него това са били действия, провокирани от заповеди на политическите ръководства на полицията по онова време.
Според БСП пък в случая са омерзени както българските граждани, така и служителите на реда, които са били противопоставяни едни на други.
Мая Манолова от своя страна поиска да знае в чий извратен мозък един протест може да бъде определен като опит за държавен преврат или като метеж. Тя посочи и конкретни примери за полицейско насилие като цитира името на журналиста Димитър Кенаров, който е бил пребит, докато си е вършел работата, а именно – да отразява демонстрацията срещу кабинета на Бойко Борисов и главния прокурор Иван Гешев. И в случая става въпрос за пострадали млади и образовани хора.
Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ беше категоричен, че ако ГЕРБ изпитваха поне малко срам, щяха да замълчат и, че истината за случилото се трябва да бъде осветена и виновните да бъдат наказани за своите действия.
Комисията, която създадоха депутатите, ще работи три месеца. Тя ще има 12 членове – по двама от всяка парламентарна група. За неин председател бе избран Николай Хаджигенов.