Римско-католически кардинал, който някога е бил близък съюзник на папа Франциск, е изправен пред съда във Ватикана, обвинен в злоупотреба с църковни средства в разорено лондонско предприятие за имоти, съобщава “BBC”.
73-годишният кардинал Анджело Бечиу е най-старшият духовник в съвремието, изправен пред съда за предполагаеми финансови престъпления. Той е обвинен в това, че е похарчил 350 милиона евро (299 милиона паунда; 412 милиона щатски долара) църковни пари за неуспешна сделка за закупуване на имот в Челси, който е претърпял огромни загуби. Самият Бечиу отрича да е извършвал неправомерни действия.
Кардинал Бечиу беше уволнен от папата през септември, когато се появиха съобщения за финансови престъпления.
Двугодишно разследване разкри как Ватикана е загубил милиони евро, включително дарения от поклонници, след като е купил бивш склад на Harrods на “Слоун Авеню”, Челси, през 2014 г. Кардиналът преди е отговарял за даренията в секретариата, който обслужва ватиканските фондове. Обвиненията срещу него включват предполагаемо насочване на пари към бизнеси, управлявани от братята му в родната им Сардиния. Девет други обвиняеми също са замесени и са изправени пред съда за престъпления, включително изнудване, присвояване, пране на пари и злоупотреба с длъжност.
Специалната съдебна зала се помещава във Ватиканските музеи – необичайна съдебна зала, тъй като се изисква повече място поради правилата за COVID и присъстващите хора. Очаква се процесът да продължи с месеци. Двете изслушвания тази седмица – по технически въпроси – вероятно ще бъдат отложени до октомври. Деветте други обвиняеми включват:
- Швейцарският адвокат Рене Брюлхарт, който преди това оглавяваше органа за финансово регулиране на Ватикана, бившият орган за финансова информация, и бившият му заместник Томасо ди Руца
- Монсеньор Мауро Карлино, който беше частен секретар на кардинал Бечиу
- Енрико Красо, бивш инвестиционен мениджър на Ватикана
- Сесилия Мароня, обвинена в закупуване на луксозни стоки със средства, наредени ѝ от кардинала за ватиканска разузнавателна работа, включително усилия за освобождаване на духовенство, държано като заложник в различни страни.
Обвиняемите отричат да са извършвали неправомерни действия. Ако бъдат признати за виновни, те могат да бъдат изправени пред затвор или глоби, дори и двете.
Прокурорите твърдят, че лондонският брокер Джанлуиджи Торзи е измамил Ватикана, докато е използвал парите на кардинала за закупуване на акции в сградата в Челси, която е трябвало да бъде превърната в луксозни апартаменти. Торзи нарича обвиненията недоразумение.
През април папата постанови, че кардинали и епископи, обвинени в престъпления, могат да бъдат съдени от народни съдии, а не от кардинали, какъвто беше случаят преди.
Новият финансов шеф на Ватикана Хуан Антонио Гереро казва, че сега става по-прозрачен по отношение на делата си. Миналата седмица Ватикана публикува подробности за своите притежания, които включват над 4000 имота в Италия и 1120 в други европейски градове.