Стрес по време на бременност – по-устойчиви психически деца. А дали е така?

0
527
Бебе
Снимка: wikimedia commons

Децата, чиито майки са подложени на стрес по време на бременност „растат по-устойчиви психически“. Учени са на мнение, че бебетата развиват естествен защитен механизъм, който ги прави по-стабилни, когато се родят и пораснат, пише Daily Mail.

Изследователи от университета Линкопинг в Швеция са анализирали 120 майки и техните деца. Извадката е от квартал в Бразилия, където има висока концентрация на насилие и агресия.

Заключенията са в противоречие на всички изследвания досега, които сочат, че стресът води до поведенчески проблеми.

Установено е, че психиатричните отклонения са по-редки при деца, родени в среда с високо насилие, където майката е преживяла психически и физически тормоз по време на бременността си.

Докато майките често са показвали признаци на депресия, посттравматично разстройство и тревожност, техните деца са изградили способността да „изключват стресови реакции“.

По време на изследването децата са изглеждали по-строги в среда с висок стрес, в сравнение с тези, чиито майки не са имали същите проблеми по време на бременност.

Критик предполага, че насилието срещу майката може да увреди развитието на мозъка на бебето, което със сигурност ще повлияе на начина, по който функционира той след раждането.

„Резултатите се нуждаят от по-нататъшно утвърждаване, тъй като се базират само на една бразилска група“, поясни един от главните автори на проучването д-р Даниел Нат.

Изследването е в противоречие с всички останали, доказващи че деца, родени от стресирани майки, са развили поведенчески проблеми и дори аутизъм.

Експериментални изследвания на животни сочат, че агресивната среда по време на бременност води до промени в поведението на потомството. Прави ги по-добре подготвени да оцелеят в заплашителна среда.

Освен, че са провели интервюта, за събиране на информация, учените са взели проби от слюнка на участниците в изследването. Материалите са тествани за ДНК метилиране. Това е процес, който контролира отговора на тялото и е включен в много жизненоважни процеси в организма. Смята се, че ДНК метилирането е част оформянето на психиатричната устойчивост след ранен стрес в живота.

Резултатите показват, че децата са в състояние да спрат по-бързо стресовите реакции на тялото.

„Забелязахме, че няколко добре познати хормона на стреса, като кортизол, са сред най-метилираните. Начинът, по който гените са метилирани, ни подсказва, че пренатално стресираните деца имат по-добра способност да се справят“, коментира още д-р Нат.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments