50% от случаите на заболели с „Делта“ варианта на коронавирусната инфекция са в Софийска, Пловдивска и Бургаска област, плюс София-град. В другите райони от страната процентите са по-ниски. Това заяви консултантът по ваксинационните въпроси на столицата проф. Тодор Кантарджиев.
Пред „NOVA“ той разясни, че индийският щам е различен от британския по начина си на разпространение, тъй като „количеството на вируса в носоглътката е няколкостотин пъти по-голямо. В рамките на месец този щам ще доминира у нас“.
Експертът разясни за някои от основните синдроми на „Делта“ варианта на COVID-19. Едни от най-честите признаци са хрема и болки в гърлото. При подобни неразположения човек трябва веднага да вземе мерки, правейки си тест и оставайки вкъщи, докато станат ясни резултатите от него.
Според специалиста по-голямата част от хората сега през топлите месеци са забравили за вируса и темата за имунизацията не е особено актуална. Някакси се провежда „една невидима ваксинационна кампания“. Нужно е всички да осъзнаят ползите от препаратите срещу коронавирус и да се проумее, че „25 поставени ваксини означават 1 спасен човешки живот“.
Родителите също е необходимо да бъдат информирани и убедени за нуждата от имунизации на деца над 12-годишна възраст, защото „колкото повече ваксини сложим, толкова по-подготвени ще бъдем“, сигурен е проф. Кантарджиев.
Той определи като недостойно вчерашното изказване в НС на служебния здравен министър д-р Стойчо Кацаров, който заяви, че грешната имунизационна стратегия е отнела живота на 10 хиляди души. Кантарджиев е на мнение, че подхвърлените цифри създават недоверие у гражданите, след което е съвсем очаквано хората да изпитват нежелание за ваксиниране.
„Първата компания, която предложи готова ваксина, беше „AstraZeneca“. За съжаление, видяхте какво стана в следващите месеци“, добави специалистът. По негови думи отрицателните коментари относно препарата са били силно преувеличени.