СЗО: Вариантът “Делта” е увеличил смъртността от COVID-19 в Африка с 80% за един месец

0
18
Коронавирус в Африка
Снимка: Пиксабей

Смъртните случаи от коронавирус в Африка нараснаха бързо през последния месец – с 80% през последните четири седмици, съобщи Световната здравна организация /СЗО/, пише “CNN”.

Служителят на СЗО за доставка на ваксини за африканския регион Фиона Атухебве заяви пред CNN в понеделник, че континентът е свидетел на безпрецедентен ръст на смъртните случаи от коронавирус. Атухебве каза:

“Смъртността от COVID-19 се е увеличила в цяла Африка, като най-високият седмичен процент (6343 случая) досега е отчетен през седмицата, започвайки от 19 юли 2021 г.”

Тя добави:

“Смъртните случаи са се увеличили с 89%, от 13 242 на 24 987, през последните 28 дни, в сравнение със статистиката за предходните 28 дни.”

Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус каза на пресконференция в петък, че влошаващият се брой на смъртните случаи от пандемията и бързият брой на заразените “се дължат на силно трансмисивния вариант на Делта”, който се счита за по-смъртоносен от първоначалния щам на коронавирус. Гебрейесус обясни, че вариантът “Делта” – засега “открит в най-малко 132 държави” – също е увеличил инфекциите с COVID-19 с 80 % в световен мащаб през последните 4 седмици. Той добави:

“Почти 4 милиона случая бяха съобщени на СЗО миналата седмица, а според текущите тенденции очакваме общият брой на случаите да премине 200 милиона през следващите две седмици.”

Африка с “по-висок риск”

Атухебве обясни, че повечето нови смъртни случаи през последните 28 дни са докладвани от Южна Африка, която според нея представлява 64% от нарастващата смъртност с 16 019 случая, докато Северна Африка представлява 24% с 6036 смъртни случая. И двата субрегиона представляват 88% от всички регистрирани смъртни случаи през последния месец, добави служителят на СЗО. Атухебве каза, че най-малко 15 африкански държави в момента регистрират тенденция към нарастване на седмичните смъртни случаи, свързани с COVID-19. Приписвайки нарастването на смъртността от COVID на повишението на скоростта на предаване на вируса, тя каза:

“15-ТЕ държави са Алжир, Ботсвана, Демократична република Конго, Есуатини, Лесото, Малави, Мавритания, Мозамбик, Руанда, Сенегал, Южна Африка, Зимбабве, Либия, Тунис и Мароко.”

В Западна Африка възраждането на случаите затрупва вече обтегнатите здравни системи на засегнатите страни в региона. По-малко от един милион от 16-те милиона души на Сенегал са получили ваксинация срещу COVID-19, което последва опустошителната трета вълна от инфекции в страната, в която миналия месец бяха регистрирани повече от 15 000 нови случая на заразата.

Докато в Нигерия нарастването на броя на смъртните случаи от  COVID също предизвиква безпокойство, губернаторът на щата Лагос Бабаджиде Санво-Олу заяви в понеделник, че средно на ден е имало шест смъртни случая в изолационните му центрове през последната седмица. Санво-Олу добави, че е имало осемкратно увеличение на броя на заразените в Лагос, което е довело до 4300 потвърдени случая само през юли, докато 352 пациенти са приети в държавните изолационни центрове.

Бавни действия за имунизация

Само около 1,5 % от повече от един милиард души в Африка са били напълно ваксинирани срещу COVID-19. Голяма част от континента разчита на дарения от глобалната схема за споделяне на ваксини COVAX, както и на дарения от Китай, Индия и САЩ. Бавно нарастващият процент на ваксинация в Африка до голяма степен зависи от глобалното неравенство с разпространението на ваксините, тъй като по-богатите държави на Запад складират повече ваксини срещу COVID, отколкото им е необходимо.

Гебрейесус описва глобалното разпределение на ваксините като “несправедливо”, като същевременно изразява притеснение, че Африка е изложена на по-висок риск от завладяване от пандемията поради недостиг на ваксини. Той потвърди:

“Всички региони са изложени на риск, но не повече от Африка … Много африкански страни са се подготвили добре за пускане на ваксини, но дозите не са пристигнали. Това е много сериозен проблем, ако ще се предприемат действия срещу тази пандемия и ако искаме да я прекратим.”

Усилията за ваксинация се увеличават, тъй като даренията на имунизационни дози започват да пристигат. САЩ тази седмица изпратиха милиони дози в страни, включително за страни като Сенегал, Южна Африка и Нигерия.

През уикенда Нигерия получи доставка на 4 милиона дози от ваксината Moderna в неделя, това е в допълнение към повече от 4 милиона дози на тази на Oxford/AstraZeneca, получени по-рано от COVAX (през март), съобщи в понеделник Държавната агенция за ваксинации. Повече от 2 милиона души досега са получили ваксинация в Нигерия, като повече от един милион са напълно ваксинирани.

Южна Африка е получила доставки от 2,8 милиона от очакваните 5,6 милиона ваксини Pfizer, дарени от правителството на САЩ. Страната е регистрирала повече от 2 милиона случая на COVID и 72 000 смъртни случая – най-високата цена в Африка.

СЗО разкри плановете си да подкрепи страните да ваксинират поне 10 % от населението им до края на септември. Глобалният здравен орган сега казва, че малко повече от половината държави по света са имунизирали 10% от населението си.

Близо 70 процента от африканските нации няма да постигнат тази забележителна цифра до септември, заяви генералният директор на СЗО. Той каза:

„Около 3,5 милиона до 4 милиона дози се прилагат седмично на континента, но за да се постигне целта до септември, това трябва да се повиши най-малко до поставяне на 21 милиона дози всяка седмица.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments