На днешния ден Българската православна църква отбелязва Успение на свети Иван Рилски. Той е смятан за закрилник на българския народ. Наричан е още Преподобни Иван Рилски Чудотворец и е най-популярният народен светец, лечител и основател на Рилския манастир през Х век. По традиция в Рилския манастир се отслужва литургия в памет на светеца. Богословът Кирил Георгиев коментира пред „БНР“:
„Честванията започнаха по-рано. За 12-а поредна години с Божия помощ се проведе поклонническия път „Рилският чудотворец“ от град София до неговия дом и Света обител – Рилския манастир. Нашият поход е за прослава на паметта и делото на свети Иван Рилски и не на последно място – на неговия „Завет“, който оставя на своите ученици. 1075 години се навършват от неговото славно Успение. По самия поклоннически път се включват от различни места християни – различни като възраст и занятие – всеки според своите сили и възможности.„
Покровителят на българската земя, преподобният Иван Рилски, се е родил около 876 година в село Скрино, което е разположено в Осоговската планина край река Струма. Той е съвременник на княз Борис, на неговия син Владимир, на цар Симеон Велики и на цар Петър. След като напуснал своето родно село, постъпил в близкия манастир „Св. Димитрий“ под самия връх Руен. Тук Иван не само засилил своите заложби към духовно съзерцателен живот, но имал възможност да получи образование. Той придобил знания от свещените, богослужебните и другите религиозни книги. Св. Иван приел монашеството, но не останал за дълго в манастира, защото имал влечение към уединен живот.
Преподобният Иван Рилски бил на много места, докато най-после не се установил в прекрасната Рила, където завършил земния си живот и основал манастир, който съществува повече от 1000 години. Извършил много чудеса през земния си живот и след смъртта си. Посетил го благословеният цар Петър Български, макар и да не могъл да стигне до неговото местожителство поради планинските стръмнини.
Иван Рилски починал сам на 18 август 946 година и бил погребан в притвора на църква в каменна гробница, която се е запазила и до нас.
Около 980 година нетленните му мощи били открити и пренесени в София, което съвпада с неговата канонизация. В 1183 година унгарският крал Бела ІІІ завоювал от византийците София и отнесъл мощите на свети Иван в своята столица Остергом. Впоследствие е бил принуден да ги върне.
Българският цар Асен, след като освободил България от византийско робство, пренесъл мощите на св. Иван Рилски в своята столица Търново в 1195 година. Монасите от Рилския манастир пренесли светите мощи в своята обител през 1469 година, където са и досега.
Иван Рилски е обявен за изключителен небесен покровител на българския народ и се ползва с народната благовейна почит у нас.