Куба затяга контрола над интернет след протестите

0
8
Работа в интернет
Снимка: Pixabay

Кубинското правителство въведе нови правила за използването на социалните медии и интернет, които според критиците са насочени към задушаване на инакомислието, пише “BBC”.

Постановленията бяха публикувани след най-големите антиправителствени протести, които преминаха през управлявания от комунистите остров от десетилетия. Хората използваха социалните медии, за да споделят кадри от демонстрациите и да подсилят подкрепата от привържениците.

Постановленията определят подбудителски деяния, “които променят обществения ред”, престъпление. Те също така разпореждат интернет доставчиците да ограничат достъпа до тези, които “разпространяват фалшиви новини или накърняват имиджа на държавата”.

Новите разпоредби бяха публикувани във вестник “Gaceta Oficial” малко повече от месец, след като хиляди кубинци излязоха на улицата в рядко срещано проявление на гняв към комунистическото правителство. Протестите, които започнаха в малкия град Сан Антонио де лос Баньос, изглежда нямаха официален организатор, но изглежда бяха събрани чрез форум на онлайн общността. Те бързо се разпространиха в цялата страна, след като беше широко споделено пряко излъчване във Facebook от хора, които присъстваха на импровизирания марш в Сан Антонио.

Достъпът до мобилен интернет в Куба беше въведен едва през декември 2018 г., но даде възможност на кубинците да получават новини от източници, различни от контролирани от държавата медии. Телекомуникационната мрежа на Куба обаче остава под контрола на държавата и в часовете и дните след протестите потребителите установиха, че нямат достъп до Facebook, WhatsApp, Instagram или Telegram.

Директорът на Netblocks, базирана в Лондон компания за мониторинг на интернет, заяви пред агенция “Асошиейтед прес”, че прекъсванията изглежда са “отговор на протеста, задвижван от социалните медии” от кубинското правителство.

Кубинските власти заявиха, че новите укази имат за цел да предпазят кубинците от киберпрестъпленияЗаместник -министърът на комуникациите Уилфредо Гонсалес заяви пред агенция “Агенция Франс Прес”, че новите разпоредби са въведени, за да се защитят личните данни на кубинците и „тяхната поверителност“. Той обаче добави, че те също така ще защитават държавните служители, тъй като съгласно новите правила “никой не може да очерня длъжностно лице от нашата страна или нашия революционен процес”.

Директорът на “Хюман Райтс Уоч” в Северна и Южна Америка Хосе Мигел Виванко написа в Twitter, че указите са ход за затягане на властта в интернет. Виванко добави, че “въздействието върху престижа на страната” сега ще се счита за “инцидент в киберсигурността”. Наказанията за извършените в подобни престъпления все още не са обявени.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments