Целта на изслушването на главния прокурор Иван Гешев в правната комисия има за цел да покаже, че Народното събрание работи. Това каза пред „bTV“ бившият шеф на Централнаta служба за борба с организираната престъпност в МВР /ЦСБОП/ Тихомир Стойчев.
Той е на мнение, че във всички страни на полицията се гледа като на инструмент, с който се извършва легитимирано насилие, ползващо се с широко обществено одобрение.
Всички закъснели действия в момента, вметна Стойчев, имат политически характер и идват да дадат възможност „тези хора в парламента да се изговорят“. Успоредно с това, ако допуснем, че Гешев наистина носи някаква вина, то редно е да се запитаме, посочи бившият шеф на ЦСБОП, „кой е направил така, че съдебната власт е толкова отдалечена от другите и толкова независима“?
Интересното е, че до този момент въпросът за плана на охраната на протестните мероприятия не бе поставен от никой. Със сигурност подпис под него са сложили редица началници, убеден е Стойчев. Въпреки това на площадите са присъствали и хора от криминалния контингент, към които друг път служителите на закона са взимали отношение, но не и през лятото на 2020 г. Нужни са „филтровъчни пунктове“, където подобни елементи да бъдат директно спирани.
Бившият ръководител на Централнаta служба за борба с организираната престъпност е категоричен, че главният прокурор трябва да си поеме отговорността. Липсата на неговата намеса, когато е започнала проверката от прокуратурата, няма как да бъде подмината.
Работата на Гешев е била да изиска видеозаписите от Националната служба за охрана /НСО/, да направи съпоставка между тях и другите, снимани от граждани, да разговаря със свидетели, за да се стигне до истината.
Запитан дали в провокациите от антиправителствените протести са взели участие и частни охранителни фирми, Тихомир Стойчев отговори:
„Талибанщината и муджахединщината в България имат други измерения. Ако отнемем на политиците възможността да манипулират изборите, може да се хванат за калашниците.“