Хаотичното, унизително и донякъде героично отстъпление на САЩ от поражението им в Афганистан ще окаже влияние години след излитането на последният военен самолет от Кабул. Това слага край на най-дългата война в страната, предава „CNN“.
Отпътуващите военни сили оставиха между 100 и 250 американци, както и десетки хиляди безпомощни афганистанци в ръцете на суровите талибани, подкрепяни от членовете на „Ислямска държава“. За тях „вечната война“ далеч не е приключила. Идеята, че САЩ вече са свободни от последствията на войната, в която участваха активно в продължение на 20 години, се опровергава твърдо от историята на азиатската страна, която изисква жестока цена от бившите си окупатори. Освен това, травмите, нанесени по време на двете седмици след падането на Кабул, вече са оставили незаличим отпечатък върху управлението на президента Джо Байдън, безкомпромисната политика на Вашингтон и репутацията на САЩ сред разочарованите им съюзници.
Байдън може да претендира, че има смелостта най-накрая да прекрати една война, която отдавна беше загубена, но все пак надживя управлението на трима президенти. Критиците смятат, че този ход по всяка вероятност ще има много силен отзвук в бъдеще, особено що се касае до доверието на избирателите. Очаква се ситуацията да се влоши допълнително и заради други предизвикателства вътре в страната, включително пандемията, която отново е напът да излезе извън контрол.
Очевидно хаосът по време на оттеглянето на САЩ от Афганистан – едно унизително поражение, опровергаващо всичко, което Байдън обещаваше, сериозно разклати доверието в него и повдигна въпроси относно неговите лидерски качества, откровеността му, както и неговата способност да се справя с множеството кризи в страната. Макар защитниците му да твърдят, че държавният лидер е обвиняван несправедливо в стратегически провали в Афганистан, не може да се отрече, че ходът му не беше достатъчно компетентен, тъй като той не предвиди бързото падение на афганистанската държава и армия.
Днес следобед предстои президентът на САЩ да се обърне към нацията, за да коментира последните събития, свързани с размириците в Афганистан. Байдън се опитва по всякакъв начин да поправи репутацията си, което пролича ясно при общуването му с телевизионни репортери по-рано днес, докато обсъждаше с последиците от урагана „Ида“.
Предстоящият сблъсък във Вашингтон по повод войната
Погледнато от друга страна, отстъплението на САЩ свидетелства и за тяхната сила и добра организация. Последният заминал американски самолет, който последва десетки други предишни полети, които изведоха повече от 123 000 американци, афганистанци и граждани на съюзнически държави извън Афганистан, стана част от извънредна операция, която изглеждаше невъзможна само преди 10 дни след разпадането на афганистанското правителство. Похвално е, че 13-те американски военнослужещи, загинали при атаката на „Ислямска държава“, дадоха живота си, защитавайки афганистанските граждани и техните потомци, които ще имат шанс за живот в САЩ или другаде по света.
Приемствеността на идеите на Байдън обаче сега е в опасност след извънредните събития, които очевидно са извън неговия контрол. Не може да бъде пренебрегнат фактът, че през следващия месец, когато той ще отбележи 20-ата годишнина от атентатите на 11 септември, талибаните ще отпразнуват поемането на контрола над провалена държава, която отново гъмжи от терористи. Поддръжниците на американския лидер смятат, че той просто е свел до минимум загубите за САЩ и е предотвратил нови кръвопролития и агония, като окончателно е прекратил присъствието на военните сили в размирната страна.
Шокиращият обрат в Афганистан поставя на дневен ред ужасяващ проблем, който вероятно ще бъде се изостри още през следващите години, тъй като се очаква да се превърне в заплаха за сигурността и на САЩ. Критиците си задават въпроса дали дългогодишното военно присъствие на САЩ в Афганистан все пак е ползотворно, предвид факта, че неотдавна загинаха 2461 американски военнослужещи и цивилни лица, голям брой военнослужещи от други съюзнически страни, както и много афганистански граждани.