Ресторантьори поискаха Данък добавена стойност за заведенията да остане 9% до края на 2022 година. Те не одобряват идеята на служебния министър на финансите Асен Василев за по-нисък ДДС, само когато се плаща с банкова карта. Тя бе съобщена от служебния министър на туризма Стела Балтова. ДДС-то е 9% от миналата година като антикризисна мярка за храната в заведенията, кафето и безалкохолните напитки. По-късно по-ниската ставка беше въведена и за виното и бирата.
ДДС от 9% ще действа до 31 декември тази година. Но от месеци насам браншът настоява тази мярка да бъде удължена до края на 2022 година, предаде „24 часа“. Причината е, че заведенията бавно и трудно се възстановяват от щетите, които понесоха заради пандемията.
Председателят на Българската асоциация на заведенията Ричард Алибегов коментира, че идеята на Асен Василев на практика означава да имат два вида цени за своите клиенти в зависимост от това дали плащат в брой, или с карти. Алибегов обясни, че за разлика от САЩ в България плащанията с карта са едва 15%. Той каза още, че според него мандатът на служебния финансов министър се простирал единствено до актуализацията на бюджета и не можел да разбере защо се правело предложение, което да действа цяла година. Според него намерението нямало нищо общо с целта за изсветляване на бизнеса както се представяло.
Председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Георги Щерев пък каза, че е несериозно да се мисли, че ако плащаш в брой, значи укриваш нещо. Според него нямало вече бизнесмени, които искали да укриват данъци. Всеки гледал да бъде изряден пред контролните институции.
Той обяви още, че ще приветстват намаляването на ДДС, но не са съгласни на две различни ставки в зависимост от това дали се плаща в брой, или с карта. Щерев е на мнение, че подобна мярка би подпомогнала туристическия сектор и счетоводните къщи, както и на банките, защото се плащат комисионни и освен това счетоводството се усложнява.
Той посочи още като пример, че в малките населени места не всички хора разполагат с карти и ще е много трудно да им се обясни защо за същата услуга трябва да заплатят повече пари. От бранша са готови да защитят интересите си с всички законови средства, включително и с протестни и стачни действия.