Българската асоциация на заведенията /БАЗ/ и Сдружението на заведенията в България /СЗБ/ искат в настоящата ситуация Народното събрание да имат последната дума за решаване какви мерки за борба с COVID-19 да се предприемат. А не по думите им няколко човека, назначени служебно на високи постове, които никой не е избирал, да се разпореждат със съдбата на държавата и да дерибействат над българския бизнес. Това пишат в съвместна позиция двете организации, разпространена до медиите.
„В българския парламент в момента има 240 депутати, които са избрани от хората да ги представляват. И въпреки че е ясно, че редовно правителство няма да има, сега тези 240 жени и мъже, които са получили доверието на българите трябва да взимат решения за съдбата им. И е редно те и партиите, които представляват, да поемат отговорност, като с дебат и гласуване вземат решения какви здравни мерки да се налагат и каква икономическа подкрепа да получат засегнатите бизнеси.“
„Нашият бранш знае как да брани правата си и няма да се умори да го прави. През последните дни беше дадено само началото. Смятаме, че е редно временното правителство да получи гратисен период от 3 дни (до 7 септември, когато влизане в сила заповедта на здравния министър Стойчо Кацаров), за да преосмисли обявените вече рестрикции и да ги отмени, като остави отговорността за справяне със здравните и икономически последствия от COVID-19 на българския парламент.“
Не е нормално през 2021 г. в държава, членка на Европейския съюз да няма адекватна подкрепа за бизнеса, а само неговото мачкане, посочват от БАС и СЗБ. Според тях в „белите“ страни икономическите мерки предшестват здравните, докато в България това не е така.
„Разбираме, че политическата ситуация е сложна и напрегната, но точно в такива моменти проличава държавническото мислене и кой милее за народа си, а не робува на тясно партийни интереси.“, добавят от организациите.
От БАЗ и СЗБ настояват да бъде отменена заповедта на здравния министър и призовават избраните от народа депутати да решат кое е най-добре за него.
„А ние вече няма какво да губим. Отнемете ли препитанието на нас и нашите служители, ще бъдем принудени да ги браним по всички възловите пътни артерии на държавата. Предварително се извиняваме за неудобството на сънародниците ни, но няма да имаме право на избор.“, посочват двете сдружения.
Протестите на собственици на заведения и нощни клубове продължават днес в Благоевград и в Пловдив, а след това и в Русе, и в София.