Културен антрополог: В момента България е по-разделена от всякога

0
36
Българското знаме
Снимка: Pixabay

В момента България е по-разделена от всякога, заяви културният антрополог проф. Ивайло Дичев. Той посочи, че днес е трудно да говорим за национално единство, за общи цели и за общи идеали. Експертът коментира пред „БНР“:

Съединението и последвалата Сръбско-българска война показват, че държавата може да се брани, може да отстоява своите идеали. Вижте, че дори все още нямаме кандидати за президентската надпревара, защото не може да се намери безспорен човек, който да е авторитет. Това означава, че ние сме подкопали всички авторитети – и политически, и журналистически, и научни – няма безспорни персонажи. Една от причините вероятно са социалните мрежи, които дават възможност всеки да пише както си иска, но така, че най-регресивните мнения да бъдат най-чувани.“

Проф. Дичев е категоричен, че последното разделение на нацията ни е „за“ и „против“ ваксините срещу COVID-19. Той уточни, че антиваксърите у нас са повече от половината население. Според него в другите европейски страни не е така. По думите му това е културна война, която в момента е оглавявана от най-голямата партия в парламента. Културният антрополог отбеляза:

Върнете се по-назад и ще видите друга още по-абсурдна история с Истанбулската конвенция. Около това се разгоря една абсурдна война и започнаха едни хора да се мобилизират и да казват, че тук Европа ще ни сменя половете и какви ли не глупости. Периодически безсъвестни политици ни вкарват в някакви битки, за да имат какво да кажат и да имат позиции, които да защитават.

Според професора един от резултатите на това разделение на нацията е загърбване на националните цели и идеали. Той посочи, че българите са направили всичко възможно да се скарат със Северна Македония. Проф. Дичев е категоричен, че над 50% от македонците смятат, че нашата страна им е най-големия им враг, защото политиците – крайнодесните, ВМРО и БСП, са решили да играят на история. Специалистът коментира:

Там живеят хора, които са много близки до нас етнически, наричаме ги братя, братовчеди. Какво ли не направихме през последните 3 години, за да се скараме с тях. Вместо да хвърляме мостове, за да се приближим към тези хора, да възстановим връзките на този културен ареал тук, ние направихме всичко възможно да се скараме не само със Северна Македония, но и с Албания и с целите Балкани наоколо. Трябва да бъдем много критични към тези фалшиви теми, с които ни мобилизират и гъделичкат емоциите ни политиците днес. Политиците ни продават омраза, защото тя се харчи най-добре, особено в дигиталните мрежи. Трябва да търсим авторитетите в обществото, които не са политически агресивни, а които са градивни.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments