Ръководителят на Пентагона: Ал Кайда може да поиска връщане в Афганистан

0
20
Пентагонът
Снимка: Wikimedia commons

Американският министър на отбраната Лойд Остин заяви в четвъртък, че екстремистката групировка Ал Кайда, която използва Афганистан като база за нападение срещу САЩ преди 20 години, може да се опита да се възроди там след изтеглянето на САЩ, което остави талибаните на власт, пише “Асошиейтед прес”.

Остин говори пред малка група репортери в Кувейт в края на четиридневно турне по държавите от Персийския залив. Той каза, че САЩ са готови да предотвратят връщането на Ал Кайда в Афганистан, което би застрашило САЩ. Той каза:

“Цялата общност гледа да види какво се случва и дали Ал Кайда има способността да се възвърне в Афганистан. Характерът на Ал Кайда (групата на Ислямска държава) е, че те винаги ще се опитват да намерят място за растеж и регенерация, независимо дали е там, дали е в Сомалия, или в друго неуправляемо пространство. Мисля, че това е естеството на организацията.”

Талибаните бяха предоставили убежище на Ал Кайда, докато управляваха Афганистан от 1996 до 2001 г. САЩ нахлуха и свалиха талибаните, след като отказаха да предадат лидерите на Ал Кайда след атаката на САЩ на 11 септември 2001 г. По време на 20-годишната война в САЩ Ал Кайда беше значително намалена, но възникнаха въпроси относно бъдещите ѝ перспективи с талибаните в Кабул.

“Ние уведомихме талибаните, че очакваме те да не позволят това да се случи”, каза Остин, позовавайки се на възможността Ал Кайда да използва Афганистан като опорна база в бъдеще.

В споразумение от февруари 2020 г. с администрацията на Тръмп, талибанските лидери обещаха да не подкрепят Ал Кайда или други екстремистки групи, които биха заплашили САЩ. Но американските представители смятат, че талибаните поддържат връзки с Ал Кайда, а много нации, включително арабските държави от Персийския залив, са загрижени, че завръщането на талибаните на власт може да отвори вратата за възраждане на влиянието на Ал Кайда.

Остин твърди, че американската армия е в състояние да ограничи Ал Кайда или всяка друга екстремистка заплаха за САЩ, излъчвана от Афганистан, като използва самолети за наблюдение и удари, базирани другаде, включително в Персийския залив. Той също така призна, че ще бъде по-трудно на място без американски войски и разузнавателни екипи, базирани в Афганистан.

Остин и държавният секретар Антони Блинкен се появиха заедно във вторник в Катар в знак на благодарност на САЩ за помощта на тази държава от Персийския залив с транзита на десетки хиляди афганистанци и други, евакуирани от Кабул. Блинкен посети и евакуиран транзитен обект в Германия, а Остин посети Бахрейн и Кувейт.

Пътуванията заедно на Остин и Блинкен имаха за цел да уверят съюзниците от Персийския залив, че решението на президента Джо Байдън да прекрати войната на САЩ в Афганистан, за да се съсредоточи повече върху други предизвикателства за сигурността като Китай и Русия, не предсказва изоставяне на американските партньори в Близкия изток . Американската армия присъства в Персийския залив от десетилетия, включително щаба на 5 -ти флот на флота в Бахрейн. Байдън не е предложил прекратяване на това присъствие, но той – подобно на администрацията на Тръмп преди него – нарече Китай приоритет за сигурността номер 1, заедно със стратегическите предизвикателства от Русия.

Остин, който е пенсиониран генерал от армията, има дълбока мрежа от контакти в региона на Персийския залив, базирана отчасти на годините му на командване на американски и коалиционни войски в Ирак, а по-късно като ръководител на Централното командване на САЩ, което наблюдава военните операции на САЩ в Близкия изток. Пътуването тази седмица обаче беше първото му пътуване до Персийския залив, откакто е встъпил в длъжност през януари. Остин трябваше да посети Саудитска Арабия в четвъртък като последна спирка от турнето му в Персийския залив. В сряда вечерта обаче неговият говорител Джон Кирби обяви, че посещението е прекратено поради “проблеми с графика”. Кърби не даде повече обяснения, но каза, че Остин с нетърпение очаква разсроченото пътуване.

Остин посочи, че посещението му е отложено по искане на саудитците и подчерта:

“Саудитците имат някои проблеми с планирането; Не мога да говоря точно какви са те.”

Спирката в Саудитска Арабия трябваше да се случи два дни преди 20-годишнината от терористичните атаки срещу САЩ, при които загинаха близо 3000 души. Петнадесет от мъжете, които отвлякоха търговски самолети и ги разбиха в кулите близнаци на Световния търговски център, Пентагона и полето в Пенсилвания на 11 септември 2001 г., бяха Саудитска Арабия, както и Осама бин Ладен, чиято мрежа на Ал Кайда е подготвила нападението от базата му в Афганистан. Атаката предизвика американското нашествие, което се превърна в 20-годишна война в Афганистан.

Отношенията на САЩ с правителството на Саудитска Арабия бяха напрегнати на моменти през годините. През 2018 г. престолонаследникът Мохамед бин Салман наблюдаваше безпрецедентна репресия срещу активисти, съперници и възприемани критици. Годината завърши с ужасяващото убийство на колумниста и дисидента на Washington Post от Саудитска Арабия в Турция.

По-рано този месец президентът Джо Байдън насочи премахването на поверителността на някои документи, свързани с атентатите от 11 септември, като жест към семействата на жертвите, които отдавна търсят записите с надеждата да намесят правителството на Саудитска Арабия. Публичните документи, публикувани през последните две десетилетия, включително от Комисията от 11 септември, подробно описват многобройни саудитски заплитания, но не са доказали съучастие на правителството.

Саудитското правителство отрича всякаква вина. В сряда посолството на Саудитска Арабия във Вашингтон публикува изявление, в което приветства хода за разсекретяване и пускане на повече документи, свързани с 11 септември, в който се казва, че “никога не са се появявали доказателства, които да показват, че правителството на Саудитска Арабия или неговите служители са имали предишни познания за терористичната атака или са участвали по някакъв начин в планирането или изпълнението ѝ”.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments