Решението за закриването на специализираните съд и прокуратура ще дадат възможност обществото да види волята на всички парламентарно представени партии. Реално спецправосъдието така и не оправда своето съществуване за всички 10 години, през които имаше тази възможност. Темата пред „БНТ“ коментира Андрей Михайлов, председател на Правната комисия в 46-ото Народно събрание и депутат от „Има такъв народ“ /ИТН/.
Процентът на разглежданите дела в само привидно специализираните звена не е значителен. Те представляват едва 3% от съдопроизводствата. Почти половината от тях на практика завършват със споразумения.
Ако трябва да сме откровени, заяви Михайлов, този съд по нищо не изпъква пред обикновените, дори оставя усещането след себе си, че се ползва умишлено с цел да бъдат атакувани определени лица за сметка на нечии интереси.
Председателят разясни, че в наказателния процес съществува принцип за несменяемост на съдебния състав. Точно затова делата следва и ще бъдат разглеждани оттам, откъдето са стигнали от същите лица.
Депутатът от ИТН отвори и въпроса за прехвърлянето на Бюрото за защита на свидетели от прокуратурата. Според него този акт се дължи единствено и само на фигурата на главния прокурор.
Какво ще спомогне за защитата на свидетелите, ако тази въоръжена структура е в прокуратурата – тя е с всичките атрибути на изпълнителната власт, попита народният представител.
Без съдебна реформа няма как да продължим напред, безкомпромисен е Михайлов. Според него тя ще стане факт, макар и с известно забавяне. Най-вероятно нейното случване предстои в следващия парламент.