Бургаски общински съветници, сред които независими, внесоха предложения за промени в Правилника за организацията и дейността на местния парламент. Най-съществените от тях касаят възможността за създаването на нови групи.
Един от вносителите – Даниела Божинова, обясни по време на днешното заседание на Комисията по икономика и инвестиционни политики, че в момента на практика независимите общински съветници не могат да създадат нова група, защото има изискване в правилника групите да носят наименованието на една от партиите, които ги съставляват.
„Основният проблем е регламентът за групите, който е силно рестриктивен за времето в пленарна зала за съветниците, които са независими. Затова е направено проучване, за да се види какви са минимумите за групи. За съжаление се вижда, че нашият минимум е най-висок. Той е еднакъв с този за Столичния общински съвет. Няма законови текстове, които да казват колко е този минимум. Затова предлагаме да се възприеме минимумът на Пловдив за трима души за образуване на група. В правилниците на другите общински съвети нямаше изисквания за името. При нас се казва, че названието трябва да е името на една от партиите, която е съставна. Това изискване на практика забранява да се образуват групи от независими общински съветници“, обясни Божинова.
Още един от вносителите присъства на заседанието – Павел Маринов, който вече е независим общински съветник, след като напусна групата на БСП. Ето какво каза той:
„Аз съм един от хората, които са подписали докладната. Промените не се правят, за да се коригира правото на общинските съветници, а конкретно за работата на Общинския съвет в развитие. За да може групите да функционират, те трябва да са от трима човека, защото ако са по пет, те не участват в играта. Аз например нямам никаква друга възможност, освен моите 2 минути. Не че правя анонс, че ще влизам в някаква група.“
Други изменения предвиждат обществеността да има достъп до по-голям обем информация, която в момента се предоставя единствено на общинските съветници. Георги Маринчев от ГЕРБ се изказа против това предложение с аргумента, че имало лични данни на граждани, които не трябвало да бъдат оповестявани.
В крайна сметка докладната записка беше отхвърлена. Подкрепиха я единствено Даниела Божинова и Павел Маринов. Тримата общински съветници от ГЕРБ гласуваха „въздържал се“.