Повечето хора не вярват, че работниците ще се върнат в офиса на пълен работен ден след пандемията от коронавирус, показва ексклузивно проучване за “BBC”.
Общо 70% от 1684 анкетирани хора прогнозират, че работниците “никога няма да се върнат в офисите със същата скорост”. По-голямата част от работниците заявиха, че биха предпочели да работят от вкъщи или на пълен работен ден, или поне през известно време. Но мениджърите изразиха опасения, че креативността на работното място ще бъде засегната.
Половината от 530 висши лидери, анкетирани от социологическата организация YouGov за „BBC“, заявиха, че стоенето на работниците вкъщи ще се отрази неблагоприятно както върху творчеството, така и върху сътрудничеството между тях – срещу само 38% от обикновените хора.
Шефовете на големи фирми като инвестиционната банка Goldman Sachs и технологичния гигант Apple отхвърлиха призивите за по-голяма гъвкавост, като първите дори нарекоха работата от вкъщи “отклонение”.
Мениджъри и членове на обществеността, анкетирани за „BBC“, обаче се съгласиха, че нито производителността, нито икономиката няма да бъдат засегнати от продължаващата политика за работа от дома.
Изпълнителният директор на BT Филип Янсен например каза пред „BBC“, че планира да остави повечето от офис служителите си да работят дистанционно три или четири дни от седмицата в бъдеще – въпреки че на хиляди техни инженери няма да бъде предложена същата гъвкавост. Той подчерта ясно:
“Ние представляваме бизнес с хора, така че сътрудничеството, динамиката, работата в екип, креативността, ученето един от друг, искрата да бъдем заедно е наистина важна за нас.”
Според изследването повече от 3/4 от хората вярват, че шефът им ще им позволи да продължат да работят от вкъщи през известно време.
“Искам да бъда в офиса, колкото е възможно повече”
Мейзи Лоуренсън се присъединява към TalkTalk чрез правителствената схема за работни места Kickstart през юли. Съгласно схемата, работните треньори на Jobcentre съответстват на нови, временни роли на млади хора на възраст между 16 и 24 години, които са на Universal Credit. Докато Мейзи е благодарна за шестмесечния си договор, тя се стреми да бъде в офиса, колкото е възможно повече, за да може да направи добро впечатление. Позовавайки се на миналия си опит в търговията на дребно, тя коментира:
“Никога не съм имала работа, в която говоря с хора онлайн или по имейл.”
И добавя:
“По-продуктивна съм, когато съм в офиса, защото това е най-вече професионална среда и можете да виждате хора.”
Стартирайки новата си работа дистанционно, тя едва за първи път се среща лично с колегите си наскоро. Коментира това така:
“Наскоро излязохме за по питие и най-накрая се запознах с всички. Беше наистина хубаво, трябваше да видя всички лично и да добия представа кои са те, а не само какъв е имейлът им.”
Младата жена казва, че все пак ще се възползва от възможността да работи от вкъщи няколко дни, но може би към края на седмицата.
Обратно на проучването: Повече от 60% от анкетираните участници смятат, че младите хора ще се борят за повишение без контакт лице в лице или лично наставничество. Както изтъкнаха експертите, работниците по-специално под 25-годишна възраст бяха силно засегнати от загуба на работа или намалени часове в началото на пандемията. Индивидуалното проучване за „BBC“ показва, че някои неравенства може да се задълбочат от пандемията, докато други може да се подобрят.
Половината от анкетираните работници смятат, че кариерата на жените може да бъде подсилена от работа от вкъщи, като задълженията за грижи за децата са по-малка пречка.
“Новото настояще”
Един ентусиазиран домашен работник е Антъни Хауърд, който работи по поръчки за голяма отбранителна компания в Манчестър. Той е открил големи ползи от дистанционната работа през последните 16 месеца, от избягването на скъпи кафенета до съкращаването на времето за пътуване. Мъжът казва:
“Моето здраве и въглеродният отпечатък никога не са били по-добри. Вече не пътувам по 92 мили на ден и съм по-продуктивен.”
Въпреки че спестява пари, като пазарува по-близо до вкъщи, той се тревожи за по-новите членове на компанията, в която работи. И коментира следното:
“През септември наехме 17-годишни стажанти, които никога не са били на място във фирмата. За мен като 57-годишен работник, смесената работа е чудесен сценарий, но за по-младите, които тепърва започват развитието си, те се нуждаят от този опит на работното място, от тази структура.”
Въпреки това той се надява, че пандемията ще “прекалибрира” работното място. Вместо да е нещо необичайно, той казва:
“Мисля, че това е новото настояще.”
“Постепенно завръщане”
В Англия премиерът Борис Джонсън препоръча “постепенно връщане на работа” през лятото, тъй като ограниченията поради коронавируса намаляха. В останалата част на Обединеното кралство хората все още биват съветвани да продължат да работят дистанционно, когато това е възможно. А работата от разстояние на пълен работен ден за офис персонал може отново да стане норма.
Във вторник министърът на здравеопазването на странат Саджид Джавид каза пред депутатите, че подтикването на хората в Англия да работят отново от вкъщи ще бъде част от правителствените планове за извънредни ситуации, ако тази зима има значителен натиск върху здравната служба.
Проф. Андрю Хейуърд, член на Научно-консултативната група за извънредни ситуации, добави, че политиката може да направи “значителна разлика за предаването, ако имаме проблеми”. Той каза пред предаването “Today” на BBC Radio 4 в сряда:
“Най-важният и ефективен начин за намаляване на разпространението на вируса е да не сте в контакт с други хора.”