„Правосъдието е неотменна част от всяка държава, но то има и уникалната роля да оценява и да осигурява защита срещу незаконни действия на държавни органи. Правосъдието се крепи върху два основни стълба – справедливост и независимост. Справедливостта не е субективно усещане на всеки магистрат. Справедливостта е заложена в Конституцията, законите и другите източници на право. Всеки един от вас има отговорността да намери това, което води до справедливо правосъдие. Правосъдието няма как да бъде осъществявано от хора, които не са независими, но тази независимост не изключва взаимодействието между властите, особено ще се отнася до органите за управление на съдебната власт“.
Това заяви правосъдният министър проф. Янаки Стоилов на годишното отчетно-изборно събрание на Съюза на съдиите в България(ССБ), където се обърна към членовете и ръководството на организацията.
Пред участниците той постави няколко важни и актуални задачи пред съдебната система в България, чието решаване може да доведе до трайно подобряване в правораздаването у нас .
„Аз се опасявам, че многото приказки за съдебна реформа профанизират тази безспорна необходимост. За мен реформата започва преди всичко с качествения подбор и кариерно развитие на магистратите, за да отпаднат всякакви съмнения в критериите, които се прилагат. Наличието на конкурси не е гаранция за обективен и качествен подбор. Абсурдно е конкурси да продължават по 4-5 години и други да са факторите, които определят движението на кадрите в съдебната власт“, коментира проф. Стоилов.
Като проблеми пред магистратската общност той очерта реалното прилагане на случайното разпределение на дела и своевременното правораздаване:
„Всяка една от страните в съдебния спор очаква едно дело да бъде своевременно насрочено, разгледано и решено, защото бавното правосъдие е лошо правосъдие.“
Проф. Стоилов обърна внимание на присъстващите, че в България съдебният контрол е почти повсеместен, но той не обхваща бездействието и отказите да се образува наказателно производство в някои случаи.
Според министъра е актуален и въпросът за въвеждане на електронно правосъдие, където също има редица спънки. Той настоя системите да бъдат синхронизирани, да бъдат спазени законовите изисквания, така че да се стигне до реално прилагане на електронното правосъдие.
„Важен въпрос е и този за изработване на нова съдебна карта. Моите убеждения са, че районният съд трябва да се запази като основен първоинстанционен съд“, заяви министърът и допълни, че едновременно с това е недопустимо да има съдилища, в които трайно правораздават едва по един-двама магистрати.
„Това са въпроси, които могат да бъдат решени за не повече от година и те ще дадат силен тласък за подобряване на съдебната система в България“, завърши проф. Стоилов. По всички тези въпроси министърът очаква конструктивно взаимодействие със Съюза на съдиите.