Хиляди мигранти от Хаити са забелязани на границата между САЩ и Мексико, опитвайки се да прекосят реката Рио Гранде и да намерят убежище в САЩ.
Опозиционните депутати обвиняват администрацията на Байдън, че не е успяла да се справи с поредната криза на границата, а кадри, запечатали огромния лагер за мигранти в Дел Рио, Тексас, подкрепят нагледно тази идея. Междувременно активисти, борещи се за правата на човека, разкритикуваха други кадри, на които се виждат американски гранични полицаи, качени на коне, опитващи се да отблъснат грубо мигрантите.
Въпросът е как хаитянските мигранти, потенциални бежанци, бягащи от островна държава, разтърсена от политическа нестабилност и икономическа депресия, са успели да се съберат толкова бързо в района на границата между САЩ и Мексико, на точно определено място в Тексас?
Колко голям е мигрантският поток?
Цифрите са изумителни – броят на мигрантите е нараснал от около 400 души, достигайки 14 000 само за броени дни. Коментирайки ситуацията, Алварес от CNN пише:
„В Колумбия има до 30 000 хаитяни, които се организират за пътуване на север през нощта. Граничните власти са успели да регистрират преминаването на около 60 000 такива мигранти в полукълбото, въпреки че не всички от тях се стремят непременно да дойдат в САЩ. Наскоро Мексико също спря движението на някои автобуси, превозващи жители на Хаити, които пътуват на север.“
Защо точно мигрантите от Хаити посещават американската граница?
Още през май секретарят по вътрешната сигурност на САЩ Алехандро Майоркас обяви, че правителството ще предостави 18-месечен статут на временна закрила за граждани на Хаити, които вече пребивават в САЩ. Тогава Майоркас обоснова решението си, повдигайки наболели въпроси, като опасения, свързани със сигурността, социални вълнения, нарушаване на човешките права, крайна бедност и липса на основни ресурси, които са достигнали още по-критични нива след началото на пандемията от COVID-19.
Много от мигрантите от Хаити, които пристигат на американската граница сега, са напуснали Хаити отдавна и са живели или пребивавали дълго в други страни от Централна и Южна Америка.
Екип на CNN разговаря с 26-годишния Джеймсън Тилус. Той е избягал от Хаити преди години, след като е бил нападнат в дома си, а леля му е била простреляна. Мъжът е в Чили от 2015 г. насам, а сега желае да се премести при брат си, чичо си и братовчедите си, които живеят в САЩ. Приятели са му казали, че границата е отворена в Дел Рио, затова Тилус, съпругата му, 5-годишната им дъщеря и 3-годишният им син, са предприели своето двумесечното пътуване до там. Развълнуван, той споделя още: „Аз съм на 26 години и нямам професия. Справях се много зле и исках по-добър живот.“
Какъв е планът на САЩ?
След като посети границата в понеделник, Майоркас се обърна към законодателите и им обясни своята позиция: „Планът, който имаме се състои от няколко части:
- Първо – трябва да се разгледат подробно основните причини за неправомерната миграция.
- Второ – нужно е да се гарантира, че има безопасни, добре организирани и хуманни стъпки, които да дадат възможност на мигрантите да пътуват легално и да отправят искане за убежище съгласно нашите разпоредби, за да не се налага да предприемат рискови пътувания.
- Трето – нужно е да възстановим добрата работа на нашата система за предоставяне на убежище тук, в САЩ.“
Какво казват критиците?
Патрис Лорънс ръководи групата „UndocuBlack“, която се застъпва за правата на чернокожите без документи в САЩ. Тя сподели пред CNN, че администрацията на Байдън трябва да се разграничи от администрацията на Тръмп, както и да организира по-добре уреден процес за получаване на убежище.
От другата страна на спектъра е републиканският губернатор на Тексас Грег Абът и стената му от полицейски коли.
„Когато имате администрация, която не спазва законите в тази страна, когато имате администрация, която се е отказала от всякакви претенции за охрана на границата и гарантиране на нашия суверенитет, Вие несъмнено ставате свидетели на невиждан мигрантски поток, като този точно зад мен.“, заяви Абът по време на пресконференция в окръг Вал Верде.