В сряда акциите на Evergrande скочиха в Хонконг, след като проблемният имотен гигант постигна споразумение с притежателите на китайски облигации, съобщава “BBC”.
Съобщението помогна да се успокоят някои притеснения на инвеститорите относно дългове над 300 млрд. долара (220 млрд. паунда). Но най-задлъжнелият разработчик в света също трябва да плати лихва в размер на 83,5 млн. долара по чуждестранна облигация в четвъртък.
Пазарът в Хонконг беше затворен в сряда, когато беше обявена сделката. След нестабилен ден на търговия, акциите на Evergrande затвориха с над 17% по-висока стойност. Акциите на компанията са загубили повече от 80% от стойността си на фондовия пазар в Хонконг досега, тъй като тя се бори да събере пари за изпълнение на задълженията си. Компанията се е насочила към успокояване на инвеститорите, заявявайки в изявление в сряда, че ще плаща лихвени плащания за вътрешните си облигации. Дължимата сума за вътрешните облигации се оценява на 35,9 млн. долара (26,3 млн. паунда).
В изявлението обаче не се разкрива колко лихва ще бъде платена или кога ще бъде извършено плащане, като се казва само, че облигацията “вече е разрешена чрез частни преговори”.
В подаването също не се споменава отделната чуждестранна облигация. Съгласно споразуменията с инвеститорите, компанията има 30-дневен гратисен период, преди пропуснатото плащане по офшорната облигация да стане неизпълнение.
Някои анализатори предупреждават, че провалът на такъв голям и силно задлъжнял предприемач може да има голямо въздействие върху китайската икономика, която потенциално може да се разпространи в световната финансова система. И докато сделката в сряда беше възприета от някои инвеститори като положително развитие, други остават предпазливи.
“Твърде рано е да се каже дали това е само кратка почивка или означава, че спасителният план е в процес на работа”, каза Доналд Лоу, директор на Института за изследване на нововъзникващите пазари към Хонконгския университет за наука и технологии.
Инвестиционните експерти търсят яснота относно това какво може да направи китайското правителство, за да разреши дълговата криза на компанията. Катрин Йонг, инвестиционен директор на Fidelity International, заяви пред BBC:
“Докато няма сигурност относно това как правителството ще се справи с Evergrande, инвеститорите вероятно ще останат нервни.”
Йонг също така посочи, че репресиите в бизнеса на Пекин, които все повече затягат хватката си върху големия бизнес, включително технологичния гигант Alibaba и приложението за споделяне на пътувания Didi Chuxing, могат да допринесат за несигурността.
“Инвеститорите обикновено могат да се справят с различни самостоятелни проблеми, но регулаторните промени, които видяхме досега тази година, съчетани с бързо развиващата се ситуация в Evergrande, доведоха до отслабване на настроенията на инвеститорите”, подчерта тя.