Австралийският премиер реши да не присъства на важна среща за климата на високо равнище

0
9
Скот Морисън
Скот Морисън. Снимка: Scott Morrison , Facebook

Австралийският премиер даде сигнал, че може да не присъства на забележителната конференция на ООН за климата през ноември, тъй като правителството му е изправено пред продължаващи критики заради лошите климатични данни, пише “BBC”В интервю Скот Морисън каза, че “не е взел окончателно решение” за присъствието си на Конференцията на ООН за изменението на климата през 2021 г. (COP26), като предполага, че това е тежест. Пред вестник “Западна Австралия” той заяви:

“Това е поредното пътуване в чужбина … а вече прекарах много време под карантина.”

Срещата на върха на COP26 ще бъде най-голямата глобална среща с преговори относно кризата, свързана с климата, от години. Надяваме се, че 12-дневната среща между световните лидери в Глазгоу, Шотландия ще доведе до следващите стандарти за емисии, за да забави глобалното затопляне и да задържи покачването на температурата под 1,5 градуса по Целзий, пише изданието. Морисън обаче каза, че ще обмисли други приоритети, включително възобновяването на австралийските граници. Пред местния вестник той потвърди:

“Трябва да се съсредоточа върху нещата тук и с COVID. Австралия ще се отвори по това време. Ще има много проблеми за управление и аз трябва да се справя с тези конкурентни изисквания.”

Австралия – един от най-големите износители на въглища и газ в света – е една от 200-те държави, които се очаква да представят на срещата своите актуализирани съкращения на емисиите през 2030 г.. Морисън заяви, че желае Австралия да постигне нулеви емисии “възможно най-скоро”, но не очерта, каквито и да било мерки за това. Неговото правителство се съпротивлява да се ангажира с нетната нула до 2050 г. – цел, обещана вече от САЩ, Великобритания и много други развити държави.

Австралия постоянно е критикувана заради бавния си климатичен напредък и силната зависимост от електроенергията, използвана от въглища – което я прави най-замърсяващата с въглерод нация в света на глава от населението. Канбера също така твърдо защитава своята индустрия за изкопаеми горива – и се ангажира да продължи добива и търговията с мръсни горива, докато има търсене в Азия.

През юли доклад на ООН класира австралийската столица на последно място от 170 държави-членки за отговора на изменението на климата. И въпреки твърденията на Австралия за обратното, ООН по-рано заяви, че нацията не е на път да постигне скромните си цели от Парижкото споразумение за намаляване на 26-28% спрямо нивата от 2005 г. до 2030 г.

“Не е неявяване”

Морисън, който стана лидер през 2018 г., последователно защитава климатичната политика на Австралия като адекватна. Нацията преживя катастрофален сезон с пожари през лятото на 2019-2020 г. – през който Морисън беше критикуван за омаловажаване на ролята на изменението на климата, както и беше набеден за пътуването си до Хавай за семейна почивка по време на пика на кризата. Той е направил няколко пътувания в чужбина тази година, включително на срещата на върха на Г-7 през юни, организирана от Обединеното кралство, а през последните дни във Вашингтон за срещата на четворката с лидерите на САЩ, Индия и Япония.

Външният министър на Австралия Марис Пейн заяви в понеделник, че ако Морисън не присъства, на срещата все още ще има представители на висше ниво. За ABC тя каза:

“Това не е неявяване на конференцията. Австралия ще бъде силно представена на конференцията, независимо от това кой старши австралийски представител ще отиде и нашият ангажимент е много ясно поставен.”

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments