„Продължаваме промяната“ вече се изкачва на второто място с 15,2% подкрепа. Това показват данните от последното проучване на електоралните нагласи на „Галъп Интернешънъл“, проведено сред 2000 пълнолетни български граждани.
Първата позиция засега запазва коалицията ГЕРБ-СДС с 21,4%, но както и в предишните два парламента и в следващия едва ли някой изобщо ще иска да води разговори с тях за съставяне на редовно правителство. Така вторият мандат ще отиде при формацията на Кирил Петков и Асен Василев.
Третата позиция засега е за БСП, които получават 13,4% одобрение. „Има такъв народ“ се сриват до четвъртото място с 12,3 на сто, а веднага след тях са „Демократична България“ с 12,1%.
„Изправи се БГ! Ние идваме!“ засега е последната партия, която прекрачва 4-процентната бариера за влизане в парламента с 4,1% подкрепа. ПП „Възраждане“ също имат шансове с 3,3 на сто.
Данните сочат „пакет“ формации след ГЕРБ-СДС, част от които си оспорват и възможността за второто място. Сондажът показва ясно как се отразява новината на последните дни – заявката на новата формация, посочват от „Галъп„. За момента инерцията на новонавлизащите носи предизвикателства пред подкрепата на познатите партии и създава най-динамични перспективи на „Продължаваме промяната“. Това може би дава възможност на тази формация да се „откъсне“ от групата „преследвачи“.
Всичко това предизвиква моментен трус в картината и води до размествания в пластовете, за които тепърва ще се види дали добиват трайност. Затова и данните са моментна снимка, а предстоящите месец и половина на кампания ще покажат какви са тенденциите.
„Като че ли в най-голяма степен новата партия адресира електорат, който иначе би гласувал за „Демократична България“. Немалко и от избирателите, които биха били или вече са били периферия на ИТН, сега също се ориентират към новата формация. Дори и привърженици на иначе твърдите БСП, а дори и на ГЕРБ показват интерес към новата партия“, посочват още от „Галъп Интернешънъл“.
50,6% казват, че ще гласуват в изборите. 22,6% казват, че вероятно ще гласуват. Това означава, че интересът към вота расте.